LAJMI I FUNDIT:

Uthulla eliminon shtresat gëlqerore nga dushi

Uthulla eliminon shtresat gëlqerore nga dushi

Me siguri e lani rregullisht banjën, mirëpo a ju kujtohet që duhet ta pastroni hollësisht kokën e dushit tuaj?

Reklama

Nëse e lani vetëm pjesën e jashtme, përkatësisht vetëm dorezën dhe çezmën, do të ndodhë që goxha shpejt me rastin e larjes dushi më shumë të rrjedhë pika-pika sesa të ketë vrushkull të fuqishëm, transmeton Telegrafi.

Shtresat e ndyrësirave, posaçërisht ato gëlqerore do t’i mbyllin vrimat e dushit.

Kur të ndodhë kështu, do të duheni patjetër që të angazhoheni më shumë rreth pastrimit, sepse gëlqerja nuk do të hiqen lehtë. Për pastrim do t’ju nevojitet uthulla, një qese, një llastik gome apo një copë toje.

Pra, qesen duhet ta mbushni me uthull, ta mbështillni përreth kokës së dushit dhe ta lidhmi me llastik gome apo me tojë. Duhet patjetër të keni uthull të mjaftueshme në mënyrë që i tërë dushi të zhytet në të.

Nëse keni mundësi, më së miri është që të hiqni dushin dhe ta fusni në një enë ku më parë keni qitur uthull.

6a00e55224287c8833013480e95a6b970c-500wi

Se sa gjatë duhet ta mbani kokën e dushit në uthull varet nga sasia e ndyrësirave dhe shtresave gëlqerore, mund ta lini të qëndrojë edhe tërë natën.

Pastaj me brushë dhëmbësh pastroni shtresat e mbetura të gëlqeres, të cilat pas këtij tretmani me siguri do të duhej që të gjitha të eliminohen.

E përfundoni punën ashtu që do ta fshini mirë kokën e dushit me një leckë të thatë dhe kështu do t’ia ktheni shkëlqimin që e ka pasur.

Nëse dushi nuk mund të hiqet apo është i kapur për tavani dhe nuk mund ta praktikoni metodën me qese, provoni që ta lyeni me përzierjen e sodës dhe lëngut të limonit dhe lëreni të qëndrojë ashtu.

Pas disa orëve fërkoni mirë dhe lani ndyrësirat dhe pastaj pastrojeni edhe me brushë dhëmbësh duke e lagur në uthull.

Në trend Stil

Më shumë
Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Bëje vet
Një kryqëzim midis një bulldogu dhe një chihuahua, mund të habiteni se si duket

Një kryqëzim midis një bulldogu dhe një chihuahua, mund të habiteni se si duket

Libri i madh i kafshëve
Mund të befasoheni si duket një kryqëzim midis pastorit gjerman dhe një bulldogu

Mund të befasoheni si duket një kryqëzim midis pastorit gjerman dhe një bulldogu

Kërshëri
Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Lifestyle
Do t’ju vlerësojnë më shumë: Cilat pyetje duhet t’ia bëni punëdhënësit të ardhshëm?

Do t’ju vlerësojnë më shumë: Cilat pyetje duhet t’ia bëni punëdhënësit të ardhshëm?

Stil
Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Intimitet dhe Pasion
Kalo në kategori