Uniku Messi është gjithmonë aty për të shpëtuar Barçën – Bernabeu i përulet magjisë së tij (Video)

Getty Images

El Clasico e fundit për sezonin 2016/17 mes Real Madridit dhe Barcelonës i takoi këtyre të fundit me rezultatin 2-3.

Ishte një ndeshje fantastike, me shumë raste nga të dyja anët, por në fund u vendos nga ata që nuk shpërdoruan rastet.

Dëshpërimi i Cristiano Ronaldos, është pasqyra e çdo tifozi të Real Madridit në këto momente. Foto: Getty Images)

Protagonistët e pjesës së parë padyshim që ishin Casemiro dhe Lionel Messi.

Çdo gjë filloi me ndërhyrjen e brazilianit në argjentinasin në minutën e 11-të dhe me kartonin e parë u “tensionua” edhe atmosfera.

Lionel Messi duke festuar golin e barazimit. Foto: Getty Images

Në minutën e 28-shënoi Casemiro, por epërsia e Los Blancos zgjati vetëm pesë minuta, pasi Lionel Messi gjeti rrugën e golit.

Luka Modric (36’) dhe Jordi Alba (43’) kishte raste për gol, por rrjetet mbetën të paprekura dhe pjesa e parë u mbyllë me rezultatin 1-1.

Pjesa e dytë filloi me rastin e Toni Kroos, por edhe Marc-Andre ter Stegen nuk lejoi që gjermani të shënojë, ashtu siç bëri pak minuta më vone Keylor Navas te rasti i Gerard Pique (59’) dhe Luis Saurez (68’).

Ivan Rakitic duke festuar golin me bashkëlojtarët. Foto: Getty Images

Në minutën e 73-të Ivan Rakitic shënoi një gol të bukur me të majtën e tij, nga jashtë zona e rreptësisë.

Por, në minutën e 77-të Reali mbeti pa një lojtar, pasi Sergio Ramos u përjashtua me karton të kuq, e gjitha kjo pas ndërhyrjes ndaj Messit.

Sergio Ramos duke replikuar diçka me Piquen pas përjashtimit. Foto: Getty Images)

Kur të gjithë menduan se Barcelona do të dilte fitimtare nga ky takim, në lojë u fut James Rodriguez (82’), i cili pas tre minutash shënoi golin e barazimit, pas asistimit nga Marcelo.

James Rodriguez duke festuar golin e barazimit në Estadio Bernabeu. Foto: Getty Images

Por, i madhi, unikali, Lionel Messi, i cili është gjithmonë aty për Barcelonë, shënoi golin e fitores, i 500-ti në karrierë për Barcelonën e tij.

Ai që e filloi për Barcelonën dhe e përfundoi…

Pas kësaj fitore, Barcelona ngjitet në pozitën e parë me 75 pikë, me pikë të barabarta me Realin, por që Reali ka një ndeshje më pak.

Ndeshja e ardhshme e Los Blancos është ndaj Deportivo de La Corunas, kurse katalunasit do të luajnë ndaj Osasunës. /Telegrafi/

Jurgen Klopp rrugës për rolin shokues pasi që të largohet nga Liverpooli

Pep Guardiolas i mungon një ish-lojtar i Man Cityt dhe pendohet për shitjen e tij

Daniel Sturridge bëhet viral me parashikimet e frikshme të sakta për ndeshjen Bayern Munich-Real Madrid

Tuchel i pamëshirshëm me yllin e Bayernit: Bëri dy gabime në dy golat e pranuar

Steve McManaman tregon se cili lojtar i Bayernit ishte fajtor për barazimin ndaj Realit

Presidenti i Bayernit shokon të gjithë me trajnerin e ri që do ta marrë drejtimin e klubit: Ai është një ekspert i shkëlqyer