LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit shkatërrojnë krenarinë e industrisë së mbrojtjes ruse – tankun T-90 Proryv

Ukrainasit shkatërrojnë krenarinë e industrisë së mbrojtjes ruse – tankun T-90 Proryv

Një video tregon një nga tanket e avancuara të Rusisë duke u hedhur në erë nga forcat ukrainase.

Reklama

“Ushtarët e skuadrës speciale Kodi 9.2. së bashku me brigadën 3027 të Gardës Kombëtare gjurmuan dhe shkatërruan krenarinë e industrisë ruse të mbrojtjes – tankun T90 Proryv”, shkroi në Twitter këshilltari ukrainas për punët e brendshme, Anton Gerashchenko.

Dëshmi për Gjykatën e Hagës: Lvova-Belova ia konfirmon Putinit se adoptoi një adoleshent nga Donbasi
Lexo po ashtu Dëshmi për Gjykatën e Hagës: Lvova-Belova ia konfirmon Putinit se adoptoi një adoleshent nga Donbasi

Në kolonën zanore të “What a Wonderful World” të Louis Armstrong, videoja që zgjat një minutë e 17 sekonda tregon një tank të shënjestruar nga ajri.

Videoja, i cili deri të shtunën kishte marrë 142 mijë shikime, përfundon me një montazh të një raporti të lajmeve ruse që reklamon dërgesat e tankeve në Ukrainë dhe pasojat e shpërthimit të T-90.

Rusia kishte njoftuar kohë më parë se T-90M është një nga tanket më të mira të betejës (MBT) në botë. I referuar gjithashtu si “Proryv-3” (Përparimi-3), MBT është një version i përmirësuar i tankut T-90 dhe u zbulua për herë të parë në vitin 2017.

Të dy modelet, nga të cilat ushtria ka disa qindra, janë superiore ndaj tankeve sovjetike që po përdorin në luftë si forcat ruse ashtu edhe ato ukrainase.

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest për Putinin, Biden: Ai qartazi ka kryer krime lufte
Lexo po ashtu Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest për Putinin, Biden: Ai qartazi ka kryer krime lufte

T-90M ka një numër përmirësimesh nga paraardhësit e tij, si mbrojtje më të mirë të armaturës, një sistem kundërmasash dhe fuqi më të fortë të armëve. Ai është i armatosur me një armë kryesore 125 mm 2А46M të servisuar me autongarkues dhe ka një rreze qitjeje rreth katër kilometra.

Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë, forcat ukrainase kanë shkatërruar të paktën 15 tanke T-90M, sipas Oryx, faqe interneti që gjurmon humbjet e pajisjeve në luftë duke përdorur inteligjencën me burim të hapur. Rusia ka humbur gjithashtu 33 T-90A, 1 T-90AK dhe 6 tanke T-90S. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Serbia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Turqia
Kalo në kategori