LAJMI I FUNDIT:

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest për Putinin, Biden: Ai qartazi ka kryer krime lufte

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest për Putinin, Biden: Ai qartazi ka kryer krime lufte

Joe Biden thotë se Vladimir Putin ka “qartazi ka kryer krime lufte”, pasi për liderin rus u lëshua një urdhër-arrest nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC).

Reklama

Presidenti i SHBA e përshkroi gjithashtu vendimin e ICC-së për lëshimin e urdhër-arrestit si “të justifikuar”.

Putin pritet ta vizitojë Afrikën e Jugut - shteti afrikan detyrohet ligjërisht ta arrestojë presidentin rus
Lexo po ashtu Putin pritet ta vizitojë Afrikën e Jugut - shteti afrikan detyrohet ligjërisht ta arrestojë presidentin rus

Ai vjen pasi një gjykata ndërkombëtare – me bazë në Hagë – akuzoi Putinin si përgjegjës për rrëmbimin e fëmijëve nga Ukraina, raporton skynews.

Një urdhër-arresti u lëshua gjithashtu edhe për Maria Alekseyevna Lvova-Belova, komisionerja e Rusisë për fëmijët, me akuza të ngjashme për krime lufte.

Urdhëresat nënkuptojnë se nëse ndonjëri shkel në një nga 123 shtetet anëtare të ICC-së, atëherë autoritetet në ato vende janë të detyruara t’i arrestojnë dhe transferojnë në Hagë.

A ka qenë Putin diku ku mund të arrestohej?
Lexo po ashtu A ka qenë Putin diku ku mund të arrestohej?

Kremlini tha se Rusia, e cila nuk e njeh ICC-në, i konsideroi akuzat e ngritura nga gjykata si “të egra dhe të papranueshme”.

Por, i pari i shtetit amerikan, duke folur në një konferencë shtypi të premten në mbrëmje, tha se “ai [Putini] qartazi ka kryer krime lufte. Unë mendoj se është i justifikuar urdhri. Por pyetja është – ai nuk njihet ndërkombëtarisht as nga ne. Megjithatë mendoj se ka një pikë shumë të fortë”.

A ka lëshuar Gjykata e Hagës urdhër-arrest për presidentë të tjerë?
Lexo po ashtu A ka lëshuar Gjykata e Hagës urdhër-arrest për presidentë të tjerë?

Ndryshe, megjithëse Rusia dhe SHBA dikur ishin nënshkruese të Statutit të Romës – traktati që themeloi ICC – SHBA nuk e ka ratifikuar kurrë marrëveshjen, ndërsa Rusia u tërhoq pas kritikave të gjykatës për aneksimin e Krimesë në vitin 2014. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Serbia
A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

Evropa
Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Turqia
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Kalo në kategori