LAJMI I FUNDIT:

A ka lëshuar Gjykata e Hagës urdhër-arrest për presidentë të tjerë?

A ka lëshuar Gjykata e Hagës urdhër-arrest për presidentë të tjerë?

Vladimir Putin është vetëm presidenti i katërt në detyrë që i është lëshuar një urdhër-arrest nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC).

Reklama

Para liderit rus, Omar al-Bashir i Sudanit dhe Muammar Gaddafi i Libisë, janë dy prej presidentëve që ishin në detyrë dhe ishin akuzuar për krime lufte nga Gjykata e Hagës, raporton bbc.

Për Al-Bashirin u lëshua urdhër-arrest në vitin 2009 dhe 2010 për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Urdhri i referohej konfliktit që shpërtheu në Darfur në vitin 2003 dhe shkaktoi vdekjen e 300 mijë njerëzve.

Ai u rrëzua më vonë nga posti i presidentit dhe në vitin 2020, sundimtarët e Sudanit ranë dakord ta dorëzonin atë në ICC, por kjo ende nuk ka ndodhur.

Urdhër-arresti ndërkombëtar për krime kundër njerëzimit ndaj Gaddafit u lëshua gjatë protestave në vitin 2011. Çështja u ndërpre pasi ai u vra vetëm disa muaj më vonë.

Më herët, drejtësia ndërkombëtare akuzoi edhe presidentin e Bregut të Fildishtë, Laurent Gbagbo, politikani kenian, Uhuru Kenyatta, presidentin liberian, Charles Taylor. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Amerika
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

ISW: Ekzistojnë tri parakushte për një përparim të rëndësishëm në Ukrainë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori