LAJMI I FUNDIT:

Ukraina do të kërkojë ndihmë nga aleatët për të financuar shërbimin Starlink nëse SpaceX i kërkon pagesë

Ukraina do të kërkojë ndihmë nga aleatët për të financuar shërbimin Starlink nëse SpaceX i kërkon pagesë

Ukraina do t’ju kërkojë partnerëve të saj të huaj ndihmë në financimin e sistemeve të internetit satelitore Starlink që aktualisht ofrohen falas nga SpaceX nëse kompania fillon të kërkojë pagesa, tha ministri i mbrojtjes i Ukrainës për Reuters të enjten.

Reklama

“Ne do të përpiqemi të gjejmë fondet. (Ne) kemi partnerë në vende të ndryshme. Ne do t’u kërkojmë atyre të na ndihmojnë, të na ndihmojnë gjithashtu me ndihmën financiare”, tha në një intervistë ministri i Mbrojtjes, Oleksi Reznikov, i pyetur nëse Kievi do të mbulonte kostot nëse SpaceX kërkon pagesë.

Forcat e armatosura të Ukrainës mbështeten në mijëra pajisje të Starlink-ut për lidhje në vijat e para, ku sinjali normal celular ose mungon ose kapet lehtësisht, transmeton Telegrafi.

Pronari i SpaceX, Elon Musk, i cili së fundmi e bleu Twitter Inc, ishte ankuar më parë publikisht për humbjet financiare që SpaceX po pësonte në Ukrainë, por më vonë premtoi në Twitter se do të vazhdojë të ofrojë shërbime “falas”.

“Ne morëm premtimet e tij se ai do të vazhdojë të rregullojë shërbimin për shërbimet tona Starlink në Ukrainë”, tha Reznikov për Reuters. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

Teknologji
Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Teknologji
Mësoni më shumë për Shqip.ai, platformën më të kërkuar në Kosovë dhe më gjerë

Mësoni më shumë për Shqip.ai, platformën më të kërkuar në Kosovë dhe më gjerë

Teknologji
Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Teknologji
Skaneri për zbulimin e armëve me Inteligjencë Artificiale dështoi në detektimin e një thike

Skaneri për zbulimin e armëve me Inteligjencë Artificiale dështoi në detektimin e një thike

Teknologji
iPhone 13 dhe iPhone 13 Pro kanë mbështetje të dyfishtë eSIM

iPhone 13 dhe iPhone 13 Pro kanë mbështetje të dyfishtë eSIM

Teknologji
Kalo në kategori