LAJMI I FUNDIT:

Ukraina ka nisur sulmet në rajonin jugor të Zaporizhia-s

Ukraina ka nisur sulmet në rajonin jugor të Zaporizhia-s

Ushtria e Ukrainës ka nisur sulmet ndaj forcave ruse në rajonin kyç jugor të Zaporizhia-s, thonë zyrtarët rusë dhe blogerët ushtarakë.

Reklama

Ata thonë se trupat ukrainase, të pajisur me tanke, artileri dhe dronë, po përpiqen të avancojnë në jug të qytetit të Orikhiv për dytën natë radhazi, transmeton Telegrafi.

Një zyrtar i lartë ukrainas i mbrojtjes deklaroi se forcat kundërshtare ishin në “mbrojtje aktive”.

Disa ekspertë ushtarakë kanë thënë se fokusi i kundërofensivës së shumëpritur i Ukrainës do të jetë Zaporizhia.

Ata argumentojnë se Kievi po përpiqet të rifitojë qasjen në Detin Azov, duke i ndarë forcat pushtuese ruse në rajon në dy grupime të shkëputura.

Kjo jo vetëm që do të dobësonte aftësinë luftarake të Rusisë, por gjithashtu do të eliminonte një urë tokësore për në Krime, gadishulli jugor i aneksuar ilegalisht nga Rusia në vitin 2014.

Ukraina ka planifikuar një kundërofensivë për muaj të tërë, por ka dashur shumë kohë të trajnojë trupat dhe të marrë pajisje të avancuara ushtarake nga aleatët perëndimorë.

Qeveria nuk ka dhënë shumë detaje për planet e saj, por forcat e saj tani po hetojnë pozicionet ruse në disa pika përgjatë vijës së frontit, duke kërkuar shenja dobësie. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Botë
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Kalo në kategori