LAJMI I FUNDIT:

UEFA gjobit Shqipërinë me 44 mijë euro për ekseset në ndeshjen ndaj Polonisë, i jep edhe pesë paralajmërime

UEFA gjobit Shqipërinë me 44 mijë euro për ekseset në ndeshjen ndaj Polonisë, i jep edhe pesë paralajmërime

Organi i Kontrollit, Etikës dhe Disiplinës i UEFA-s ka marrë vendime edhe për organizimin jo të mirë të ndeshjes mes Shqipërisë dhe Polonisë në kuadër të Euro 2024.

Shqipëria mposhti Poloninë me rezultat 2-0 në ndeshjen e 10 shtatorit, por në fillim pati ndërprerje shkaku i hedhjes së fishekzjarrëve në fushë.


Përveç hedhjes së fishekzjarrëve, UEFA ka vendosur ta gjobisë FSHF-në edhe për disa parregullsi tjera gjatë ndeshjes me Poloninë.

Mjete piroteknike në fushë, ndërpritet për disa momente ndeshja Shqipëri- Poloni
Lexo po ashtu Mjete piroteknike në fushë, ndërpritet për disa momente ndeshja Shqipëri- Poloni

UEFA ka konfirmuar se ka gjobitur Federatën Shqiptare të Futbollit me 30 mijë euro dhe ka urdhëruar mbylljen e pjesshme të stadiumit të FSHF-së (të gjithë tribunës veriore dhe jugore) gjatë (1) ndeshjes së ardhshme të garave të UEFA-s në të cilën Federata Shqiptare e Futbollit luan si vendas, për shkak të ndezjes së fishekzjarrëve, hedhjen e gjësendeve dhe aktet e dëmtimit.

Mbyllja e pjesshme e stadiumit në fjalë pezullohet për një periudhë provuese prej dy vitesh, duke filluar nga data e këtij vendimi.

UEFA gjithashtu ka gjobitur Federatën Shqiptare të Futbollit me 14 mijë euro për bllokimin e rrugëve publike.

Përveç këtyre dy gjobave, UEFA ka dhënë edhe disa paralajmërime për FSHF-në si për sjelljen e pahijshme të skuadrës së saj, për reklamimin e ndaluar të sponsorëve në çanta, për mosrespektimin e kërkesave minimale mjekësore, për organizimin e pamjaftueshëm dhe moszbatimin e një strategjie të duhur të ndarjes së biletave dhe për mediat e paautorizuara në fushë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Kanë investuar miliona, por mbesin amator dhe qesharak: Penalltia e shkaktuar në Arabinë Saudite bën xhiron e botës

Premier League
Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Kur shteti themelon një klub futbolli: Bleu të gjithë lojtarët më të mirë, fitoi titullin me të gjitha fitore

Ndërkombëtare
Tri klube angleze pas Mathys Tel, mësohen arsyet se pse i riu është i jashtëzakonshëm para porte

Tri klube angleze pas Mathys Tel, mësohen arsyet se pse i riu është i jashtëzakonshëm para porte

Bundesliga
Kryetari i FFK-së, Agim Ademi për përzgjedhësin e ri: Kanë aplikuar 26-27 trajnerë, këto janë tri kriteret që duhet t’i plotësojnë

Kryetari i FFK-së, Agim Ademi për përzgjedhësin e ri: Kanë aplikuar 26-27 trajnerë, këto janë tri kriteret që duhet t’i plotësojnë

Përfaqësuesja e Kosovës
Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Hidhet shorti për Copa America 2024, Brazili në ‘grupin e vdekjes’

Përfaqësueset
Ronaldo shënon në fitoren e Al Nassr, por asistimi që dha ishte shumë i bukur

Ronaldo shënon në fitoren e Al Nassr, por asistimi që dha ishte shumë i bukur

Ligat tjera
Kalo në kategori