LAJMI I FUNDIT:

U turpërua nga Ngannou, më shumë lajme tronditëse për Tyson Furyn

U turpërua nga Ngannou, më shumë lajme tronditëse për Tyson Furyn

Tyson Fury mund të detyrohet të presë deri në shkurt për luftën e tij të padiskutueshme me Oleksandr Usyk, pasi i mbijetoi një humbje nga Francis Ngannou.

Dy kampionët e botës në peshat e rënda ishin gati të njoftonin se përballja mes tyre do të zhvillohej dy ditë para Krishtlindjeve në Arabisë Saudite.

Në vend të kësaj, Fury u rrëzua në raundin e tretë të asaj që supozohej të ishte një përballje ekpoze, por që u shndërrua në një luftë. Britaniku dha një nga performancat më të këqija të karrierës së tij kundër një njeriu që debutoi në boks.


Francis Ngannou tallet keq me Tyson Furyn - ia përmend pingpongun
Lexo po ashtu Francis Ngannou tallet keq me Tyson Furyn - ia përmend pingpongun

Por, gjyqtarët i kursyen Furyt çdo siklet të mëtejshëm duke i dhënë atij fitoren me rezultatin më të ngushtë për të siguruar që përplasja e tij me Usyk të paktën do të vazhdojë.

“Është shumë herët për të folur për atë që bën Tyson tani, por lufta me Usyk është nënshkruar”, deklaroi promovuesi i tij Frank Warren.

“Do të vazhdojë, por nuk do të jetë më 23 dhjetor, ishte çmenduri që disa njerëz të sugjeronin se mund të zhvillohej atëherë. Ai është 35 vjeç dhe sapo ka bërë një kamp trajnimi 12-javor dhe sapo ka qenë në një luftë të ashpër. Ngannou i dha atij më shumë probleme sesa Derek Chisora ​​dhe Dillian Whyte së bashku dhe ai ka nevojë për një pushim me familjen e tij, ai duhet të fiket dhe ne do të shpallim datën kur të jemi gati. Por, lufta është nënshkruar dhe do të ndodhë në fillim të vitit të ri, në fund të janarit ose në shkurt”.

Fury e kishte shpallur luftën e tij me Usyk disa javë përpara se të ndeshej me ish-kampionin e peshave të rënda të UFC-së, Ngannou – por Warren këmbënguli se ai nuk e kishte kaluar lehtë kamerunasin. “Nuk mund të them që Tyson e mori lehtë luftën, por ishte për të ardhur keq që doli lajmi se lufta Usyk ishte bërë”, vazhdoi ai. “Por, ne duhej ta bënim këtë sepse sapo të nënshkruani një kontratë, ajo del në publik”.

“Nuk ishte Tyson Fury atje, ishte një ditë e keqe në zyrë. Por ishte një fitore, ai e fitoi luftën me guximin dhe vendosmërinë e tij. Ngannou ishte shumë i rrezikshëm dhe i fortë dhe do t’i jepte kujtdo një luftë të vështirë dhe të ashpër. Unë nuk mendoj se dikush si Anthony Joshua mund të përballojë presionin e Ngannou, ai është një person i ashpër”, shtoi më tej Warren. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ylli i Bayernit gaboi në pasim, Vincent Kompany me reagim të tepruar

Ylli i Bayernit gaboi në pasim, Vincent Kompany me reagim të tepruar

Bundesliga
Arrihet marrëveshja: Marco Reus bëhet me skuadër të re

Arrihet marrëveshja: Marco Reus bëhet me skuadër të re

Ligat tjera
Simeone po e transferon te Atletico sulmuesin që befasoi të gjithë sezonin e kaluar

Simeone po e transferon te Atletico sulmuesin që befasoi të gjithë sezonin e kaluar

La Liga
Hazard emëron lojtarin më të talentuar me të cilin ka luajtur - pak kush e njeh

Hazard emëron lojtarin më të talentuar me të cilin ka luajtur - pak kush e njeh

Premier League
Arabia Saudite ka ndalur shpenzimet: Sa para kanë shpenzuar në këtë afat kalimtar dhe cilët janë emrat që mund të zbarkojnë?

Arabia Saudite ka ndalur shpenzimet: Sa para kanë shpenzuar në këtë afat kalimtar dhe cilët janë emrat që mund të zbarkojnë?

Ndërkombëtare
Mendonit se gjithçka kishte mbaruar me futbollin e kombëtareve? Shikoni cilët yje të futbollit dhe trajnerë me të ardhme luajnë në Lojërat Olimpike të Parisit

Mendonit se gjithçka kishte mbaruar me futbollin e kombëtareve? Shikoni cilët yje të futbollit dhe trajnerë me të ardhme luajnë në Lojërat Olimpike të Parisit

Përfaqësueset
Kalo në kategori