LAJMI I FUNDIT:

U godit nga Houthit, braktiset nga ekuipazhi – fundoset anija “britanike” e mallrave në Detin e Kuq

U godit nga Houthit, braktiset nga ekuipazhi – fundoset anija “britanike” e mallrave në Detin e Kuq

Një anije mallrash e regjistruar në Britani është fundosur në Detin e Kuq pasi ekuipazhi u detyrua të braktiste atë, pas një sulmi nga rebelët jemenas Houthi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, anija e mallrave Rubymar, e cila u braktis në jug të Detit të Kuq pasi u shënjestrua nga Houthit e Jemenit më 18 shkurt.


Dhe ajo është fundosur, tha të shtunën një deklaratë nga qeveria jemenase e njohur ndërkombëtarisht.

Sulmi ndodhi në ngushticën Bab al-Mandab, 35 milje detare (rreth 65 kilometra) në jug të Al Mukha, Jemen, të dielën mbrëma, tha autoriteti i operacioneve tregtare detare të Mbretërisë së Bashkuar (UKMTO), kundër një anijeje që më vonë u identifikua si Rubymar.

Ekuipazhi i anijes së ngarkesave të regjistruar në Britani, e cila vjen me gjatësi 171.6 metra dhe gjerësi 27 metra, u detyrua të ‘braktiste anijen’ pas sulmit, megjithëse UKMTO tha se i gjithë ekuipazhi është i sigurt dhe ‘autoritetet po hetojnë rastin’.

Ajo thuhet se është e para që u shkatërrua plotësisht si pjesë e fushatës së tyre mbi luftën e Izraelit kundër Hamasit në Rripin e Gazës.

Qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Jemenit, si dhe një zyrtar ushtarak rajonal, konfirmuan se anija u fundos. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Botë
Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Azia

"Iranianët janë shumë të frikësuar"

Botë
Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Amerika Latine
Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Evropa
Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre

Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre"

Botë
Kalo në kategori