LAJMI I FUNDIT:

Twitter po përfundon vërtetimin me dy faktorë SMS, por ka alternativa

Twitter po përfundon vërtetimin me dy faktorë SMS, por ka alternativa

Që nga 20 marsi, Twitter do të përfundojë mbështetjen për vërtetimin me dy faktorë të llogarive të përdoruesve që përdorin SMS për verifikim.

Reklama

Ata që nuk kanë kaluar ende nga vërtetimi me dy faktorë SMS i Twitter (2FA) në një metodë tjetër verifikimi ende sot duhet ta bëjnë këtë. Pas kësaj, Twitter do të vendosë verifikimin e tij, 2FA të bazuar në tekst pas abonimit mujor Blue, i cili kushton tetë dollarë.

Si pjesë e ndryshimit të përmendur, Twitter do të çaktivizojë plotësisht 2FA për llogarinë e një përdoruesi, përveç nëse ata kalojnë në një sistem të ri verifikimi ose fillojnë të paguajnë një abonim, i cili e ekspozon llogarinë ndaj sulmeve të hakerëve.

Për fat të mirë, është ende e mundur të aktivizoni 2FA falas duke përdorur një aplikacion “authenticator”, si Google Authenticator ose Authy. Është gjithashtu e mundur të përdoret një çelës sigurie, por kjo kërkon blerjen e harduerit të duhur.

Twitter vendosi ta bëjë SMS 2FA një veçori me pagesë, sepse është forma më pak e sigurt e vërtetimit. Edhe pse joproduktive, kjo duhet të pengojë të paktën jo-abonentët nga përdorimi i kësaj metode, pasi dihet se i lë përdoruesit të prekshëm ndaj një sulmi “ndërrimi SIM”.

Aplikacionet si Authy, Google Authenticator dhe Microsoft Authenticator gjenerojnë fjalëkalime një herë (OTP) që ndryshojnë pas një periudhe të shkurtër kohe. Ashtu si SMS 2FA, ju mund t’i përdorni këto kode për të hyrë në llogaritë tuaja në ueb, por do t’i gjeni në aplikacion, jo në mesazhe me tekst. Ato gjithashtu ndryshojnë mjaft shpesh, kështu që do të keni një kohë shumë më të kufizuar për të hyrë në OTP.

Edhe pse as kjo zgjidhje nuk është imune ndaj sulmeve, ajo është më e sigurt se SMS 2FA, pasi është më e vështirë për një haker të ketë qasje fizike në pajisjen në të cilën është instaluar aplikacioni i vërtetimit. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Teknologji
Inteligjenca Artificiale paraqet

Inteligjenca Artificiale paraqet "rrezik ekzistencial", thotë ish-CEO i Google, Eric Schmidt

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Mira Murati në Doku.Tech: Inteligjenca Artificiale do të transformojë botën tonë

Teknologji
Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Portugalia i afrohet edhe më shumë ndalimit të furnizuesve kinezë të komponentëve të rrjetit 5G

Teknologji
Art nga robotët

Art nga robotët

Teknologji
Kalo në kategori