Rezultatet e kërkimit në Twitter për qytetet kryesore kineze janë mbushur me cicërima në lidhje me shërbimet e eskortave, pornografinë dhe lojërat e fatit që po fshehin raportet legjitime për një valë protestash që kanë kapluar vendin, raportojnë Washington Post dhe TechCrunch.

Reklama

Kërkimet për Pekinin ose Shangain janë të mbushura me postime të tilla të padëshiruara, të cilat, që nga momenti i shkrimit të këtij artikulli, me shifra janë shumë më të mëdha se çdo cicërim në lidhje me protestat.

Një analizë e theksuar nga Alex Stamos i Observatorit të Internetit të Stanfordit vlerëson se mbi 95 për qind e tweeteve nën termin e kërkimit të Pekinit janë nga llogaritë e padëshiruara, me mbi 70 për qind të llogarive që kanë filluar të postojnë në vëllime të tilla vetëm kohët e fundit. Cicërimat e reja të padëshiruara shfaqen çdo disa sekonda nga llogaritë që postojnë mijëra herë në ditë, raporton The Verge, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

Për shkak të censurës së rëndë të qeverisë ndaj mediave kineze, protestuesit në vend thuhet se po i drejtohen VPN-ve për të hyrë në shërbimet perëndimore si Twitter dhe Telegram për të koordinuar përpjekjet e tyre, raporton TechCrunch.

Sasia e postimeve të padëshiruara, e cila raportohet se vjen nga llogari të lidhura me qeverinë, e bën më të vështirë gjetjen e informacionit legjitim dhe të dobishëm në lidhje me protestat, dhe gjithashtu ndikon te njerëzit jashtë vendit që përpiqen të marrin informacione në terren për ngjarjet. Policia kineze gjithashtu u thotë të pranishmëve personalisht në protesta që të fshijnë fotot e ngjarjeve nga telefonat e tyre, raporton BBC News.

Reklama

Protestat lidhen me strategjinë e rreptë për zero-Covid në Kinë, e cila ka rezultuar në bllokime të reja në përpjekje për të kontrolluar përhapjen e virusit. Edhe pse kjo politikë ka qenë në fuqi prej disa kohësh, protestat shpërthyen pas një zjarri të fundit në një apartament që vrau 10 persona dhe plagosi nëntë të tjerë. Një banor i ndërtesës i tha BBC News se kufizimet e Covid i penguan banorët të mund të largoheshin lehtësisht nga kompleksi i prekur nga zjarri.

Reklama

Kompania e rrjeteve sociale nuk iu përgjigj një kërkese për koment nga The Verge, por raportohet gjerësisht se ka pushuar stafin nga zyra e saj e shtypit. Megjithatë, një punonjës i Twitter tha për The Washington Post se kompania është në dijeni të situatës dhe po punon për ta rregulluar atë. /Telegrafi/