LAJMI I FUNDIT:

Turqia ka të ngjarë të miratojë pranimin e Finlandës në NATO deri kah mesi i prillit

Turqia ka të ngjarë të miratojë pranimin e Finlandës në NATO deri kah mesi i prillit

Parlamenti i Turqisë ka “shumë të ngjarë” të ratifikojë ofertën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n përpara mbylljes së mesit të prillit, i thanë Reuters të mërkurën dy zyrtarë turq, një ditë përpara se presidenti finlandez Sauli Niinist të vizitonte vendin.

Reklama

“Oferta e Finlandës do të miratohet pavarësisht asaj të Suedisë, e cila aplikoi për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore në të njëjtën kohë me fqinjin e saj nordik pasi, Rusia pushtoi Ukrainën vitin e kaluar”, tha një zyrtar i lartë, transmeton Telegrafi.

Turqia ka thënë vazhdimisht se Suedia duhet të ndërmarrë hapa shtesë kundër mbështetësve të militantëve kurdë dhe anëtarëve të një rrjeti, që Ankaraja i mban përgjegjës për tentativën për grusht shtetin e vitit 2016. Turqia i trajton të dy grupet si organizata terroriste.

Bisedimet midis Suedisë dhe Turqisë kanë bërë pak përparim, veçanërisht pas disa mosmarrëveshjeve kryesisht mbi protestat në rrugë nga grupet pro-kurde në Stokholm.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha të martën se gjasat që Finlanda t’i bashkohet NATO-s përpara Suedisë janë rritur, pas bisedimeve midis tre palëve në Bristol këtë javë.

“Ne e shikojmë mirë pranimin e Finlandës. Nuk do të ishte gabim të thuhet se bisedimet e pranimit do të zhvillohen në një kohë të ndryshme nga Suedia,” tha një zyrtar i lartë turk.


Në trend Botë

Më shumë
Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Serbia
Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Evropa
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Evropa
Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Evropa
Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Se dëmet ishin të mëdha pas shpërthimit të digës në Kherson e tregon edhe kjo video, shtëpia lundron në lumin Dnipro

Evropa
Kalo në kategori