LAJMI I FUNDIT:

Trupat britanike të KFOR-it patrullojnë në kufirin Kosovë-Serbi

Trupat britanike të KFOR-it patrullojnë në kufirin Kosovë-Serbi

Trupat britanikë po patrullojnë kufirin Kosovë-Serbi si pjesë e një pranie paqeruajtëse të NATO-s që po forcohet mes shqetësimeve për një konflikti të hapur, pas një serie incidentesh të dhunshme në muajt e fundit, shkruan Reuters.

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) dërgoi qindra forca shtesë në Kosovë nga Britania dhe Rumania pas incidentit të 24 shtatorit, ku autoritetet kosovare ishin ndeshur me një grup të serbëve të armatosur që u strehuan në një manastir, transmeton Telegrafi.

Një polic kosovar dhe tre persona të armatosur serbë u vranë në fshatin Banjskë, incidenti më i dhunshëm që kur Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008.

Kosova akuzoi Serbinë për mbështetje financiare dhe praktike për personat e armatosur, akuza këto të mohuar nga Beogradi.

Ushtarët turq të KFOR-it patrullojnë në malet e Kosovës
Lexo po ashtu Ushtarët turq të KFOR-it patrullojnë në malet e Kosovës

NATO siç raporton Reuters, ka dërguar 1,000 trupa shtesë në rajon, duke e çuar praninë e aleancës ushtarake në 4,500 të trupave paqeruajtëse nga 27 vende.

Ushtarët britanikë tani janë duke u mobilizuar në ndërrime 18-orëshe në mot të ftohtë për t’u siguruar që asnjë armë apo grup i armatosur të mos hyjë në Kosovë.

“Aktualisht ne jemi këtu në një patrullë rutinë, për të kuptuar më shumë dhe për të analizuar për çdo aktivitet të paligjshëm ose të dyshimtë, që më pas informatat do t’i dërgojmë në KFOR dhe në instanca më të lart”, tha për Reuters togeri Joss Gaddie nga Ushtria Britanike.

Gjatë një vizite të hënën në Ballkanin Perëndimor, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se organizata po shqyrton nëse nevojitet një rritje më e përhershme e forcave “për të siguruar që kjo të mos dalë jashtë kontrollit dhe të krijojë një konflikt të ri të dhunshëm në Kosovë ose në rajonin më të gjerë”. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Lajme
Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Siguri
“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

Drejtësi
Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Lajme
Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Lajme
Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Lajme
Kalo në kategori