Tre persona u vranë pas bombardimeve ruse në rajonin jugor të Ukrainës, Kherson, në 24 orët e fundit.

Shtatë persona të tjerë u plagosën në sulmet e ripërtërira, raporton skynews.

E fundit u raportua nga guvernatori rajonal, Yaroslav Yanushevych. Ai tha se trupat ruse kishin bombarduar qytetin e Khersonit dhe pjesë të tjera të rajonit 42 herë gjatë ditës së fundit.

Qyteti i Kherson u çlirua nga forcat ukrainase në mes të nëntorit pas disa muajve të pushtimi rus, por ka mbetur i rrezikuar nga trupat ruse që u tërhoqën në anën e kundërt të lumit Dnipro.

Kherson është përballur me probleme të përsëritura me furnizimin me energji elektrike.

Reklama

Yanushevych tha të enjten se energjia kishte humbur përsëri pasi ishte rivendosur kohët e fundit. /Telegrafi/

Reklama