Tottenhami dhe Arsenali ndahen në paqe në derbin e javës

Tottenham - Arsenal (Foto: Clive Rose/Getty Images/Guliver)

Tottenham Hotspur dhe Arsenali kanë barazuar me rezultat 1-1 në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e 29-të në Ligën Premier.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të barabartë nga të dyja skuadrat, të cilët arritën të shënojnë edhe nga një gol, por vetëm ai i mysafirëve ishte i rregullt.

Goli i parë erdhi në minutën e 16-të, kur Aaron Ramsey shënoi për 1-0 pas një kundërsulmi të shpejt të Arsenalit.

Ramsey shënoi një gol të bukur (Foto: Clive Rose/Getty Images/Guliver)

Tottenhami arriti të gjej golin në minutën e 24-të me anë të Harry Kane, por anglezi ishte në pozitë jashtë-loje dhe goli nuk u pranua.

Në pjesën e dytë, ishin vendasit më të mirë dhe pas disa rasteve arritën të gjejnë edhe golin e barazimit.

Ishte minuta e 74-të e ndeshjes kur Kane u tregua i saktë për të barazuar rezultatin në 1-1 edhe pse pati shumë polemika për pozitë jashtë loje.

Momenti kur Kane shënoi nga pika e bardhë (Foto: Julian Finney/Getty Images/Guliver)

Pas këtij goli, Arsenali pati rast të mirë në minutën e fundit të arrij fitore, por Pierre-Emerick Aubameyang humbi penalltinë dhe ndeshja përfundoi me barazim 1-1.

Pas këtij barazimi, Tottenhami mbetet i treti me 61 pikë apo katër më shumë se Arsenali në pozitën e katërt.

Në ndeshjen e radhës, Arsenali e pret në shtëpi Manchester Unitedin, ndërsa Tottenhami udhëton te Southamptoni. /Telegrafi/

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës