LAJMI I FUNDIT:

Tha në librin e tij se kishte vrarë 25 luftëtarë talebanë dhe i krahasoi me ‘copëza shahu’ – Princit Harry i reagojnë talebanët

Tha në librin e tij se kishte vrarë 25 luftëtarë talebanë dhe i krahasoi me ‘copëza shahu’ – Princit Harry i reagojnë talebanët

Një udhëheqës i lartë i talebanëve i ka reaguar Princit Harry duke i thënë se militantët që ai vrau në Afganistan “nuk ishin copëza shahu, por ishin njerëz”.

Reklama

Reagimi i tij vjen pasi Princi Harry në autobiografinë e tij përmendi se kishte vrarë 25 luftëtarë talebanë dhe se i mendonte ata si copëza shahu, transmeton Telegrafi.

“Zoti Harry! Ata që vratë nuk ishin copëza shahu, ata ishin njerëz; ata kishin familje që prisnin kthimin e tyre”, ka shkruar në Twitter, udhëheqësi i lartë i talebanëve, Anas Haqqani.

“Midis vrasësve të afganëve, jo shumë e kanë dinjitetin tuaj për të ndarë ndërgjegjen e tyre dhe për të pranuar krimet e tyre të luftës”.

Harry shkruan për dy turnetë e tij të detyrës në Afganistan në librin e tij të shumëpritur, Spare, një kopje të të cilit Sky News e siguroi përpara publikimit të tij javën e ardhshme.

Në të, princi tregon se ai vrau 25 luftëtarë dhe thotë se nuk i mendonte ata si “njerëz”, por përkundrazi si “copëza shahu” që ishin hequr nga tabela.

Ai shtoi: “Nuk ishte diçka që më mbushte kënaqësi, por as nuk më vinte turp”.

Pak para se Haqqani të postonte në Twitter, një ish-oficer i lartë i ushtrisë i tha Sky News se komentet e Harry-t ishin “pamenduara” dhe mund të nxisnin një sulm ndaj ushtarëve britanikë.

Koloneli Richard Kemp, i cili mori komandën e forcave britanike në Afganistan në vitin 2003 para daljes në pension, tha se sugjerimi i princit që ushtarët britanikë të trajnohen për t’i parë armiqtë e tyre si “më pak se njerëz” ishte veçanërisht i rrezikshëm.

Ai tha se deklaratat e Harry-t “ndoshta ishin të pamenduara për dy arsye. Njëra është sugjerimi i tij se ai vrau 25 njerëz, do të ketë ringjallur ata njerëz që i dëshirojnë atij dëm”.

Kol Kemp, i cili doli në pension në vitin 2006, shtoi: “Problemi tjetër që gjeta me komentet e tij ishte se ai e karakterizoi Ushtrinë Britanike në thelb se e kishte trajnuar atë dhe ushtarët e tjerë për ta parë armikun e tij si më pak se njeri, ashtu si copat e shahut në një tabelë gjë që nuk është kështu. Është e kundërta e rastit”.

Ai tha se ishin këto komente në veçanti ato që mund të “nxitnin disa njerëz të tentojnë një sulm ndaj ushtarëve britanikë kudo në botë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori