Në orët e hershme mëngjesit të së enjtes forca të shumta policie kishin rrethuar objektin e Kuvendit të Kosovës për të ofruar siguri.

Reklama

Kuvendi i Kosovës kishte paralajmëruar seancë plenare, ndërsa në rend dite ishte shqyrtimi i parë i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të Kosovës.

Nga ana tjetër shoqatat e veteranëve dhe invalidëve të luftës, në shenjë pakënaqësie për miratimin e Ligjit për pagën minimale kishin grumbulluar qindra qytetarë për të protestuar.

Situata eskaloi derisa protestuesit kaluan rrethojat e oborrit të Kuvendit duke brohoritur kundër projektligjit që nuk përfshinte pensionet e tyre.

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të luftës së ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Faton Klinaku, kërkoi tërheqjen e projektligjit.

Reklama
Reklama

“Për shkak të këtij turpi të deputetëve, që nuk dëgjuan thirrjet tona që të mos e miratojnë turpin e Qeverisë, u detyruam të thërrasim protestë. Lirisht mund t’ju them se secilën herë që deputetët do të kenë seanca ne do të jemi këtu”, tha ai.

Përfaqësues të partive opozitare PDK e AAK pamundësuan punimet e seancës së Kuvendit në shenjë solidarizimi me veteranët që po protestonin jashtë.

Rashit Qalaj nga Partia Demokratike e Kosovës, tha se parlamenti nuk mund t’i kthehet normalitetit derisa të trajtohet situata me veteranët.

Zyra e BE-së në Kosovë reagon për protestën e veteranëve Zyra e BE-së në Kosovë reagon për protestën e veteranëve

“A thua pak kontribut kanë dhënë veteranët e UÇK-së që të diskriminohen në këtë mënyrë? A thua i kemi harruar të gjithë ata të cilët lanë gjymtyrët që ne sot të jemi këtu dhe Kosova të jetë e lirë? Në dukje të parë shihet se i gjithë kabineti qeveritar është këtu dhe është një mbledhje normale, por unë mendoj që mbledhje normale ky parlament nuk do të ketë derisa të rishikohet çështja e përfshirjes së veteranëve në marrjen e beneficioneve në lartësi të pagës minimale”, tha ai.

Reklama
Reklama

Arben Gashi nga Lidhja Demokratike e Kosovës tha se është e padinjitetshme që veteranët e luftës të trajtohen në këtë mënyrë.

“Ne nuk duhet të sillemi sikur gjithçka është në normale jashtë kësaj salle dhe brenda saj. E vërteta është që një pjesë vitale e jashtëzakonshme, e rëndësishme dhe kontributdhënëse për lirinë e vendit është në protestë jashtë parlamentit sot dhe kjo për gabimet e qeverisë sepse nuk ka realizuar dialog politik dhe social me shoqatat e veteranëve të luftës, nuk ka diskutuar dhe nuk ka rezultuar dialog politik me partitë opozitare dhe nuk është bashkërenduar për këtë situatë”, tha ai.

Kurti nuk shkon në forumin e Prespës, do t'i takojë përfaqësuesit e OVL e UÇK-së - veteranët e vërtetë meritojnë kompensim më të lartë se paga minimale Kurti nuk shkon në forumin e Prespës, do t'i takojë përfaqësuesit e OVL e UÇK-së - veteranët e vërtetë meritojnë kompensim më të lartë se paga minimale
Reklama

Time Kadriaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, tha se miratimi i projektligjit për pagën minimale ishte veprim i turpshëm.

Reklama

“Kurrë nuk e kam paramenduar që 23 vjet pas luftës një qeveri e udhëhequr nga një kryeministër Albin Kurti, do t’i detyrojë veteranët, invalidët dhe familjet e dëshmorëve të dalin të protestojnë për minimumin e kërkesave që janë të garantuara me ligj, që të përfshihen në pagën minimale në mënyrë të dinjitetshme”, tha ajo.

Kryeministri Kurti për të qetësuar situatën e krijuar, anuloi shkuarjen në forumin e Prespës.

Përfundon protesta e veteranëve, nesër takohen me Kurtin Përfundon protesta e veteranëve, nesër takohen me Kurtin

Ai para deputetëve të Kuvendit të Kosovës tha se Qeveria e Kosovës me politikat dhe veprimet e saj gjithmonë ka shprehur mirënjohje të thellë për të gjithë ata që kanë kontribuar për lirimin e vendit.

Reklama

“Unë nuk besoj që ne dallojmë sa i përket respektit dhe mirënjohjes për veteranët e luftës së UÇK-së, ne mund të dallojmë në bindjen tonë për numrin e tyre. Ky është një debat që zhvillohet në shoqërinë tonë, që natyrisht zhvillohet edhe në Kuvend”.

Reklama

Pas shumë përpjekjeve Kuvendi i Kosovës ka shtyrë për javën tjetër seancën e filluar.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, e ka konsideruar kërkesën e veteranëve të paarsyeshme, duke thënë se në seancën e së enjtes nuk ka qenë në plan që të diskutohet tema për të cilën kanë protestuar veteranët.

“Nuk shoh kushte që të vazhdojmë pasi një pjesë e opozitës po insiston që kjo seancë të mos vazhdojë. Seanca vazhdon javën e ardhshme kurdo që të krijohen kushtet”.

Reklama

Pas ndërprerjes së seancës, veteranët që protestuan për rreth tetë orë u tërhoqen dhe pranuan dialog.

Protestuesit u shpërndanë derisa përfaqësues të shoqatave të luftës do të takohen me kryeministrin Kurti të premten.

Seanca e Kuvendit të Kosovës shtyhet për një ditë tjetër, Konjufca: Kjo situatë nuk mund të zgjasë pafundësisht Seanca e Kuvendit të Kosovës shtyhet për një ditë tjetër, Konjufca: Kjo situatë nuk mund të zgjasë pafundësisht

Kryetari i Shoqatës së Familjarëve të Dëshmorëve të UÇK-së, Xhavit Jashari ka paralajmëruar edhe masa të tjera, në rast se nuk plotësohen kërkesat e tyre në takimin me kryeministrin.

Reklama

“Ne i ftojmë deputetët, ata të cilët vlerësojnë, ata të cilët kanë qenë pjesë e luftës nëse edhe në takimin e nesërm nuk reflekton kryeministri dhe qeveria, ne do të vazhdojmë kundërshtojmë fuqishëm”, ka shtuar ai.

Pensioni i veteranëve, sipas ligjit mbi këtë kategori, është i barabartë me pagën minimale në vend, por në projektligjin që u miratua në parim, nuk është përfshirë edhe rritja e pensioneve të veteranëve.

Reklama

Projektligji i ri për pagën minimale parasheh ndryshimin e Ligjit për veteranët, asisoj që, siç thuhet, “deri në kategorizimin përfundimtar të listës së veteranëve qeveria e Kosovës, vendos për lartësinë e shumës së pensioneve të përcaktuara me këtë ligj”.

Nga Qeveria e Kosovës kanë thënë që nuk janë kundër rritjes s pensionit të veteranëve, por fillimisht duhet të konfirmohet lista e tyre./Telegrafi/

Reklama