Një ndërprerje e madhe e energjisë ndodhi gjatë ditës së djeshme në Irak, ku temperaturat ishin mbi 48 gradë Celsius, madje edhe lagje të pasura të Bagdadit mbetën pa energji elektrike.

Miliona Irakienë janë prekur dhe është rritur frika se mund të shkaktojë trazira të mëdha.

Rrjeti i energjisë elektrike irakiane prodhoi pak më shumë se 4,000 megavat, sipas të dhënave zyrtare këtë mëngjes, dukshëm më pak se 12,000 deri në 17,000 megavat që rrjeti prodhon mesatarisht, raporton bbc.

Televizionet lokale raportuan së pari se ndërprerja e sotme e energjisë ishte shkaktuar nga ndërprerja e një linje të madhe transmetimi 400 kilovolt midis Bagdadit dhe provincës jugore të Babilonisë. Ministria nuk e konfirmoi incidentin.

Reklama

Temperatura në Bagdad kanë qenë mbi 48 gradë Celsius ditët e fundit. Qeveria shpalli ditën e djeshme ditë-pushimi në Bagdad në mënyrë që njerëzit të mos kishin nevojë të dilnin dhe të vinin veten në rrezik të goditjes nga nxehtësia. Pompat elektrike të ujit janë ndalur në shumë lagje, duke e bërë të vështirë arritjen e ujit. Ndërprerjet e energjisë elektrike rregullisht shkaktojnë protesta në Irak.

Reklama
Profesori universitar flet rreth rritjes së temperaturave: Kanadaja është vetëm fillimi, njerëzit nuk do ta përballojnë të nxehtin Profesori universitar flet rreth rritjes së temperaturave: Kanadaja është vetëm fillimi, njerëzit nuk do ta përballojnë të nxehtin

Shërbimet e dobëta qeveritare dhe korrupsioni i përhapur kanë nxitur demonstrata masive anti-qeveritare në të gjithë Irakun në vitin 2019. Irani ndërpreu furnizimet me energji elektrike në Irak këtë javë, e cila plotësoi një të tretën e nevojave të energjisë elektrike të Irakut në muajt kryesorë të verës.

Reklama

Rrjeti kryesor i energjisë në Irak ka disa orë ndërprerje gjatë gjithë vitit, por mungesat e energjisë përkeqësohen gjatë muajve të nxehtë të verës kur temperaturat rregullisht arrijnë 50 gradë Celsius dhe kur nuk mund të bëjnë pa ftohje. /Telegrafi/