Xiaomi nuk është një prodhues i telefonave me çmim të lartë, por Xiaomi Mi 9 ishte telefoni i parë në botë i lansuar me procesorin Snapdragon 855 dhe tani duket sikurse një pajisje e ardhshme nga kompania kineze mund të jetë telefoni i parë me një aparat fotografik 64MP.

Kjo është sipas një linje kodi në aplikacionin e kamerës të planit zhvilluesit për MIUI 10 të ardhshëm, zbuluar nga XDA Developers – MIUI është ndërfaqja e përdoruesit të Xiaomi (UI) që punon bashkë me Android.

Kodi ka linja të shumta që i referohen fotografisë 64MP dhe duket sikur linjat janë për një funksion që do të vendoset mbi fotot e shkrepura nga një telefon.

Ka arsye të besojmë se ky kod i referohet kamerës së telefonave të ardhshëm, sepse Samsung njoftoi së fundmi një sensor 64MP për telefona, i cili kryeson 48MP që ekziston në disa pajisje të tanishme, duke përfshirë Xiaomi Mi 9.

Duket sikur një pajisje e ardhshme Xiaomi mund të përdorë sensorin 64 megapikselë, dhe për momentin nuk dimë ndonjë telefon tjetër që do të sjell këtë teknologji.

Ka pasur thashetheme se Samsung Galaxy A70 S mund të përdorë sensorin, por kemi dëgjuar se Samsung Galaxy Note 10 nuk do të ketë një kamera 64MP, prandaj nuk është e qartë kur do të shohim sensorin në telefonat e Samsung.

Ne gjithashtu nuk kemi dëgjuar për ndonjë prodhues tjetër që konsiderojnë kamerën 64MP ende. /Telegrafi/