LAJMI I FUNDIT:

Të punësuarit në AIM kërkojnë paga më të larta

Të punësuarit në AIM kërkojnë paga më të larta

Të punësuarit në Agjencinë Informative Mediatike (AIM) nesër dalin në protestë paralajmëruese me kërkesën për rritjen e pagave.

Protesta paralajmëruese do të mbahet para objektit të SHA AIM me fillim në orën 11 me kohëzgjatje prej gjysmë ore gjatë kohës së pauzës.

Protesta organizohet me mbështetjen e Sindikatës së Pavarur të Gazetarëve dhe Punonjësve Mediatik (SPGPM) dhe Sindikatës së Agjencisë Informative Mediatike (SAIM).


Gazetarët dhe punonjësit mediatik të AIM-s prej kohësh kërkojnë rritjen e pagave konform me Marrëveshjen kolektive dhe harmonizimin e kostove të jetesës, por Qeveria deri tani nuk ka gjetur mënyrën të miratojë rritjen e pagave në këtë media shtetërore.

Protestat paralajmëruese do të vazhdojnë edhe ditëve në vijim dhe në rast se nuk rezultojnë me mirëkuptim dhe pranim të kërkesave të punonjësve, do të ndërmerren hapa më radikale.

SPGPM madje fton të gjithë të punësuarit në SHA AIM që t’i bashkëngjiten protestës.

Sindikata e Pavarur e Gazetarëve dhe Punonjësve Mediatik ofron mbështetje të parezervë për anëtarët e saj dhe të gjithë gazetarët e punësuar dhe punonjësit mediatik në AIM dhe rikujton se parakusht themelor për gazetari të lirë dhe profesionale është gjendja stabile socio-ekonomike e gazetarëve dhe punonjësve mediatik.

Në trend Lajme

Më shumë
Çanak: Serbia njeh elemente të shtetësisë së Kosovës, por s’e pranon kurrë që e ka njohur

Çanak: Serbia njeh elemente të shtetësisë së Kosovës, por s’e pranon kurrë që e ka njohur

Lajme
Rrëzohet aktakuza kundër Trump, Grenell: Tani është radha e Hashim Thaçit

Rrëzohet aktakuza kundër Trump, Grenell: Tani është radha e Hashim Thaçit

Politikë
Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Lajme
Hoxhaj për të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Hoxhaj për të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Lajme
Vazhdon i nxehti përvëlues, temperaturat deri në 38 gradë

Vazhdon i nxehti përvëlues, temperaturat deri në 38 gradë

Lajme
Drejtori i Shërbimit Korrektues: Faton Hajrizi është larguar pas orës një të mesnatës

Drejtori i Shërbimit Korrektues: Faton Hajrizi është larguar pas orës një të mesnatës

Siguri
Kalo në kategori