LAJMI I FUNDIT:

“Të jetojmë në paqe me njëri-tjetrin”, Armand Duka flet për bashkëpunimin me Serbinë

“Të jetojmë në paqe me njëri-tjetrin”, Armand Duka flet për bashkëpunimin me Serbinë

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF), Armand Duka ka folur edhe njëherë për kandidaturën e përbashkët me Serbinë për ta organizuar Kampionatin Evropian të Futbollit për grupmoshat U21 në vitin 2027.

Ky vendim i Federatës Shqiptarë të Futbollit u prit me reagime dhe kundërshtime të mëdha në Kosovë, duke e konsideruar atë si një vendim të ngutshëm.

Por, në një intervistë për emisionin “Opinion”, Duka ka thënë se bashkëpunimi erdhi për shkak se nevojiten tetë stadiume, gjë të cilën Shqipëria nuk mundi ta ofrojë si e vetme.


I pari i FSHF-së, Armand Duka konfirmon se Shqipëria dhe Serbia kanë kandiduar së bashku për organizimin e Euro 2027 për U-21
Lexo po ashtu I pari i FSHF-së, Armand Duka konfirmon se Shqipëria dhe Serbia kanë kandiduar së bashku për organizimin e Euro 2027 për U-21

“Ne kemi aplikuar për të pasur Kampionatin Evropian të 21-vjeçarëve në 2027 në bashkëpunim Shqipëri-Serbi. Do të jemi kandidatë të përbashkët. Është edhe Turqia një prej kandidatëve. Duhen minimumi tetë stadiume për të organizuar një kampionat evropian”, ka thënë fillimisht Duka.

“Ne i kemi katër stadiume aktualisht, kemi “Air Albania”, “Elbasan Arena”, “Loro Boriçin” dhe “Kukës Arena” që është në të njëjtën kategori, kategoria e katërt ku mund të zhvillohen ndeshje ndërkombëtare. Dhe kemi për të ndërtuar edhe tre stadiume të tjera në Vlorë, Korçë edhe Durrës”.

“Ishim gati, por s’na pyetën fare” - Ministri i Sportit, Hajrulla Çeku reagon ashpër ndaj bashkëpunimit Shqipëri-Serbi
Lexo po ashtu “Ishim gati, por s’na pyetën fare” - Ministri i Sportit, Hajrulla Çeku reagon ashpër ndaj bashkëpunimit Shqipëri-Serbi

Ai ka shtuar se mbi të gjitha është aspekti sportiv, por se në fund të fundit duhet jetuar në paqe me njëri-tjetrin.

“Ne synojmë të organizojmë një kampionat futbolli që është sportiv, por në fund të fundit edhe në këndvështrimin politik është një gjë sportive. Në fund të fundit, duhet të jetojmë në paqe me njëri – tjetrin”, theksoi i pari i FSHF-së.

Në trend Sport

Më shumë
Objektivi i verës i Real Madridit e konfirmon publikisht se nuk do t’i bashkohet atyre

Objektivi i verës i Real Madridit e konfirmon publikisht se nuk do t’i bashkohet atyre

La Liga
E përkrahi Palestinën dhe Mainzi e largoi: Gjykata gjermane i jep të drejtë futbollistit dhe klubi i detyrohet atij miliona euro

E përkrahi Palestinën dhe Mainzi e largoi: Gjykata gjermane i jep të drejtë futbollistit dhe klubi i detyrohet atij miliona euro

Bundesliga
Spanja do përballet me pasoja serioze nëse Lamine Yamal luan në vazhdime ndaj Anglisë

Spanja do përballet me pasoja serioze nëse Lamine Yamal luan në vazhdime ndaj Anglisë

Përfaqësueset
Rooney zbulon lojtarin më të rrezikshëm të Spanjës – thotë se ai i kujton Ronaldon kur ishte i ri

Rooney zbulon lojtarin më të rrezikshëm të Spanjës – thotë se ai i kujton Ronaldon kur ishte i ri

Përfaqësueset
Spanjë - Angli, formacionet e mundshme të finales së madhe të Euro 2024

Spanjë - Angli, formacionet e mundshme të finales së madhe të Euro 2024

Ndërkombëtare
Ideja e planifikimit të ekipit për sezonin e ri mund të bëjë që ylli i Real Madridit të largohet

Ideja e planifikimit të ekipit për sezonin e ri mund të bëjë që ylli i Real Madridit të largohet

La Liga
Kalo në kategori