Koktej molotovi u hodhën në selinë e grupit të komedisë braziliane Porta dos Fundos në Rio de Janeiro në prag të Krishtlindjeve, disa javë pas lansimit të filmit në Netflix që përshkruan Jezu Krishtin si homoseksual.

“Tundimi i parë i Krishtit”, një komedi 46-minutëshe që portretizon Jezusin duke sjellë në shtëpi të dashurin e tij të supozuar Orlando për të përmbushur Familjen e Shenjtë, nxiti rreth 2 milionë njerëz të nënshkruan një peticion duke bërë thirrje në shërbimin e transmetimit për të hequr tregojnë arsyen e ofendimit të krishterëve.

Grupi i filmit tha se një roje sigurie arriti të përmbajë zjarrin në selinë e tij dhe askush nuk u lëndua.

“Në mëngjesin e hershëm të 24 dhjetorit, në prag të Krishtlindjes, selia e Porta dos Fundos ishte viktima e një sulmi. Kokteje molotovi u hodhën në ndërtesën tonë, “tha në Twitter grupi komedian, i cili fitoi një Emmy International për festat e veçanta të tij vitin e kaluar.

(Foto: Dia Dipasupil/Getty Images/Guliver)

“Ne do të vazhdojmë, më të bashkuar, më të fortë, më të frymëzuar dhe të sigurt se vendi do të mbijetojë nga kjo stuhi e urrejtjes dhe dashuria do të mbizotërojë së bashku me lirinë e fjalës,” thanë komedianët, duke shtuar se pamjet video nga kamerat e sigurisë i ishin dorëzuar autoriteteve.

Brazili është shtëpia e komunitetit më të madh katolik në botë, si dhe një komunitet ungjillor që po zgjerohet me shpejtësi dhe ndikim në rritje politike, transmeton KosovaPress.

Presidenti Jair Bolsonaro, i cili e ka cilësuar veten si një homofob “krenar”, dikur i tha një intervistuesi se më mirë do të kishte një djalë të vdekur sesa një djalë homoseksual. Në fillim të këtij viti ai pezulloi fondet për një seri filmash, duke përfshirë një pjesë të vogël me tema LGBT +. Vendimi u rrëzua më vonë nga një gjykatë federale.

Djali i tij, Eduardo Bolsonaro, së fundmi e quajti Porta dos Funds si një “mbeturinë” të veçantë të Krishtlindjeve në llogarinë e tij në Twitter, duke thënë se kineastët “nuk përfaqësojnë shoqërinë braziliane”. Policia e Shtetit në Rio dhe Netflix nuk u përgjigj menjëherë kërkesave për koment.