LAJMI I FUNDIT:

Sulmi në Angli po cilësohet si ‘akt terrorist’

Sulmi në Angli po cilësohet si ‘akt terrorist’

Sulmi me thikë në qytetin britanik të Reading, në të cilin u vranë tre persona, po cilësohet si ‘akt terrorist’, tha policia të dielën.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, autoritetet thanë se një burrë iu ishte drejtuar njerëzve në një park në Reading, dhe i kishte sulmuar ata me thikë.

Bëhet e ditur se burri 25 vjeçar, u arrestua nga polica nën dyshimin për vrasje.

Burimet e Reuters thonë se burri i arrestuar ishte një libian i quajtur Khairi Saadallah.

Lidhur me këtë rast, Kryeministri britanik, Boris Johnson, zhvilloi një takim me zyrtarët e sigurisë, dhe me forcat e rendit.

Ai tha se Britania e Madhe do të ndryshojë ligjin nëse do të ishte e nevojshme për të parandaluar ndonjë incident në të ardhmen. /Telegrafi/