LAJMI I FUNDIT:

Sulmet izraelite shkatërrojnë kompleksin në Gazë që u financua nga Katari

Sulmet izraelite shkatërrojnë kompleksin në Gazë që u financua nga Katari

Pothuajse në të njëjtën kohë kur ekipet izraelite të angazhuara në bisedime u tërhoqën nga marrëveshje e armëpushimit, aeroplanët izraelitë bombarduan ndërtesën kolektive që u financua nga Doha në Rripin e Gazës.

Hamad City kishte marrë emrin nga ish-emiri i këtij shteti, sheiku Hamad bin Khalif al-Thani, i cili kishte vënë gurthemelin me rastin e vizitës së Rripit të Gazës 11 vite më parë, transmeton Telegrafi.

E hapur më 2016, akoma ishte ndër projektet më të reja në Rripin e Gazës, me një kompleks luksoz banesor në qytetin Khan Younis, që mund të lavdërohej me xhaminë e bukur, sheshet dhe qendrën tregtare.

Banesat e para i kishin marrë mbi 1 mijë persona i morën palestinezët, të cilëve u ishin shkatërruar shtëpitë në luftën mes Izraelit dhe Hamasit.

E të shtunën ndodhi e njëjta gjë, pikërisht në kohën kur ka skaduar afati i armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit të ndërmjetësuar nga Katari.

Fillimisht telefonat e tyre cingëruan duke pranuar të gjithë sms që bënte thirrje për ‘evakuim’ që ishin dërguar nga ushtria izraelite, me qëllim minimizimin e viktimave civile.

E një orë më vonë, pesë sulme ajrore izraelite shembën tërë kompleksin brenda dy minutave. Bombat  binin mbi blloqet e ndërtesave duke i shndërruar në rrënoja. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori