LAJMI I FUNDIT:

Stuhia rrëzon pemën ikonë të kryeqytetit të Sierra Leones – presidenti e përshkroi si një “humbje të madhe për kombin”

Stuhia rrëzon pemën ikonë të kryeqytetit të Sierra Leones – presidenti e përshkroi si një “humbje të madhe për kombin”

Një pemë e lartë e cila ka qëndruar për disa qindra vjet në kryeqytetin e Sierra Leones, Freetown, është rrëzuar nga një stuhi e fortë.

Reklama

Presidenti Julius Maada Bio tha se pema ra pas një shiu të mërkurën mbrëma. Ai e përshkroi atë si një “humbje të madhe për kombin”.

Ai tha se pema ishte një simbol i lirisë për kolonët e hershëm, përcjell Telegrafi.

Ajo shfaqet edhe në kartëmonedhat e Sierra Leone.

Por disa të krishterë përshëndetën rrëzimin e saj, duke thënë se ishte përdorur për magji.

Një stuhi e madhe shiu një javë më parë shkaktoi rënien e një prej degëve të pemës, por mendohej se do të mbijetonte.

Pema, e fotografuar këtu në vitin 2013, thuhet se është më e vjetra e këtij lloji në Sierra Leone.

Megjithatë, në një stuhi tjetër të mërkurën, e gjithë pema u rrëzua, duke lënë ende në këmbë vetëm një pjesë të trungut.

Si rezultat, horizonti i qytetit ka ndryshuar në mënyrë dramatike – me disa që do të thonë, përgjithmonë.

Pema e pambukut 70 metra e lartë thuhej se ishte më e vjetra e këtij lloji në vend – me një deklaratë të qeverisë që vlerësoi se ishte 400 vjeç.

Siç thuhet më tej, ndërsa qyteti u rrit me kalimin e viteve, ai u zgjerua rreth pemës së lashtë në zemër.

Presidenti Julius Maada Bio dhe zyrtarë të tjerë pritet të vizitojnë vendin për të përcaktuar se çfarë të bëjnë.

“Ne do të kemi diçka në të njëjtin vend që dëshmon për testamentin e madh të Pemës së Pambukut në historinë tonë”, shkroi ai në Twitter. /Telegrafi/