LAJMI I FUNDIT:

Studentët e konsiderojnë si të pamjaftueshme mbëshetjen e Qeverisë me 100 euro

Studentët e konsiderojnë si të pamjaftueshme mbëshetjen e Qeverisë me 100 euro

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se për muajin prill, pensionistëve, punëtorëve të sektorit privat e publik dhe studentëve do t’iu ndahen nga 100 euro nga pakoja e re.

Reklama

Telegrafika pyetur studentët e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, se si e shohin ata mbështetjen e qeverisë.

Ardita Veseli student në Fakultetin Filologjik thotë se këto ndihma iu duhen realisht studentëve, sepse sipas saj ka shumë të tillë që varen prej financave të prindërve.

“Ka bërë shumë mirë pasi neve na ndihmojnë shumë dhe të gjithë studentëve realisht. Kjo pasi nuk kanë të ardhura nga prindërit. Kështu ta duhet të punësohen si për shembull une edhe studioj edhe punoj. Nëse qeveria na i jap 100 euro kjo është e jashtëzakonshme. Unë do t’i shfrytëzoj për të blerë libra”, tha ajo.

Kurse për Kushtrim Haxhajn kjo shumë do t’i mjafton vetëm për të blerë një këmishë e një palë pantallona.

“Nuk po mendoj që mundesh me i shfrytëzu 100 euro sepse nuk ke se çfarë të bësh me to. Me i ble një palë pantallona dhe një këmishë”, u shpreh ai.

Freskim Paçarizi, student

Freskim Paçarizi mendon që kjo shumë nuk është e mjaftueshme. Mirëpo do t’iu ndihmojnë studentëve ta t’i kryejnë obligimet e një muaji.

“Po mendoj që ka bërë shumë mirë ka bërë sepse na ka ndihmuar, kjo  sepse po më duhen edhe paratë për vete. Jo nuk janë të mjaftueshme por shpresoj që mundet me iu ndihmu sa për ta kryer ndonjë obligim. Unë do t’i shpenzoj në blerjen e patikave ”, deklaroi Paçarizi.

Rina Latifi, studente

Një studente tjetër, Rina Latifi, tha se mbështetje të tilla Qeveria duhet të bëjë edhe kohë pas kohe, sepse studentët kanë nevojë për para.

“Unë mendoj që kjo është shumë e mirë për neve studentëve. Ne kemi nevojë për para sepse kemi shpenzime. Ne kemi nevojë dhe madje jo vetëm këtë herë por është mirë edhe kohë pas kohe, si pagesat e konvikteve, paraqitjen e provimeve etj ”, tha  Latifi.

Derisa deputetët e shumicës dhe disa nga kategoritë përfituese janë të kënaqur me vendimin, opozita e ka kundërshtuar vendimin duke e quajtur populist.

Në anën tjetër sindikatat e kanë mirëpritur ndihmën, por insistojnë që 100 eurot duhet të ndahen për çdo muaj. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Pamje nga vila e Milan Radoiçiqit në veri, Sveçla: Po dëshmohet se nuk bëhet fjalë për asnjë 'luftëtar lirie' por për një Pablo Escobar të rajonit

Pamje nga vila e Milan Radoiçiqit në veri, Sveçla: Po dëshmohet se nuk bëhet fjalë për asnjë 'luftëtar lirie' por për një Pablo Escobar të rajonit

Lajme
Sulmi i terroristëve serbë në veri, Blinken paralajmëroi masa ndaj Serbisë

Sulmi i terroristëve serbë në veri, Blinken paralajmëroi masa ndaj Serbisë

Lajme
Rama tha se edhe presidentja Osmani kërkoi që KFOR-i të marr kontrollin në veri, e demantojnë nga Presidenca

Rama tha se edhe presidentja Osmani kërkoi që KFOR-i të marr kontrollin në veri, e demantojnë nga Presidenca

Lajme
Gjermania: Irrituese kur Vuçiq i deklaron fajtorët viktima

Gjermania: Irrituese kur Vuçiq i deklaron fajtorët viktima

Lajme
Rama tregon pse tha që KFOR-i duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës, reagimet i quan qesharake

Rama tregon pse tha që KFOR-i duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës, reagimet i quan qesharake

Lajme
Kalo në kategori