Në gjashtë javët e ardhshme emra të mëdhenj të futbollit do të jenë të angazhuar që të pajisen me licenca të trajnerit nga UEFA në nivelet  A dhe B.  

Ish futbollistët e njohur spanjoll Raul, Xabi Alonso, Joan Capdevila, Marcos Senna, Victor Valdes. Albert Riera dhe Elisabeth Ibarra (femër), janë duke ndjekur kurset.

Me ta është edhe ish-ylli brazilian i Arsenalit dhe Real Madridit, Julio Baptista.

Pamje nga kursi

Aty do të mësohen etika sportive, menaxhimi i skuadrës, teknologjia, rrjetet sociale, të ushqyerit dhe filozofia e mësimdhënies.

Aty im ftuar nga Federata spanjolle ishte edhe drejtori sportiv Fernando Hierro, legjenda e Real Madridi.

Udhëheqësi i shërbimeve arsimore të UEFA, Frank K. Ludolph, po ashtu ishte i pranishëm për t’i parë yjet që fo ta fillojnë një karrierë të re, atë të trajnerit.

Yjet spanjollë

Spanja ka një brez të jashtëzakonshëm lojtarësh dhe shihet që është punuar shumë në grupmoshat e reja ndër vite.

Foto e përbashkët

Këta trajnerë pritet që Spanjën ta dërgojnë në tjetër dimension në të ardhmen sa i përket stërvitjes, pasi janë fitues të shumë trofeve. /Telegrafi/