LAJMI I FUNDIT:

Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve – shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve – shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Southampton siguroi një rikthim në Ligën Premier të dielën duke mposhtur Leeds 1-0 në “Wembley Stadium” në finalen e playoff-it të Championship, që njihet edhe si ndeshja më e pasur në futbollin botëror.

Një shumë prej 160 milionë euro fitimet nga të ardhurat nga transmetimi dhe paratë e tjera janë të garantuara për klubin e bregdetit jugor.

Golin e vetëm në ketë ndeshje e shënoi Adam Armstrong në minutën e 24-të.

Southampton kthehet në Ligën Premier së bashku me Leicester dhe Ipswich, të cilët morën dy vendet e para që sigurojnë automatikisht promovimin.

Përveç 36 milionë eurove fillestare për paraqitjen, skuadra që fiton finalen e kampionatit do të arkëtojë 160 milionë euro në tre sezonet e ardhshme.

Megjithatë, nëse Suothampton mbijeton në Ligën Premier sezonin e ardhshëm, shifra do të rritet në 310 milionë euro, të cilat ai do t’i marrë gjatë pesë sezoneve të ardhshme.

Ndaj me të drejtë kjo ndeshje quhet “më e shtrenjta në botën e futbollit”, më e vlefshme edhe se finalja e Ligës së Kampionëve.

Southampton ishte në Ligën Premier nga 2012-2023, një periudhë e lavdishme për klubin që njihet për nxjerrjen e lojtarëve të talentuar nga akademia, me emra si Gareth Bale dhe Theo Walcott, që qëndrojnë në krye. /Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

La Liga
Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Ndërkombëtare
Southgate tregon pse nuk shkëlqeu Anglia në ndeshjen e parë, ka disa fjalë edhe për Jude Bellingham

Southgate tregon pse nuk shkëlqeu Anglia në ndeshjen e parë, ka disa fjalë edhe për Jude Bellingham

Ndërkombëtare
Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Përfaqësueset
Capello krahason Calafiorin me legjendën e Realit: Edhe ai njësoj ka ndryshuar pozitën

Capello krahason Calafiorin me legjendën e Realit: Edhe ai njësoj ka ndryshuar pozitën

Ndërkombëtare
Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

La Liga
Kalo në kategori