Sot fillon sezoni i ri në Ligën Premier dhe La Liga

Liga Premier dhe La Liga pritet ta fillojnë sot (e shtunë) sezonin futbollistik 2020/21 në Angli, përkatësisht në Spanjë.

Pas nisjes se sezonit në Ligue 1 të Francës, tani edhe drejtuesit e federatave angleze dhe spanjolle janë gati ta bëjnë një gjë të tillë.

Kështu, sot pritet të nis sezonin i ri 2020/21 në Ligën Premier dhe La Liga.

Në orarin e javës së parë në Ligën Premier ishte paraparë të zhvillohen gjashtë ndeshje gjatë ditës së sotme, por dy takimet janë shtyrë.

Manchester Unitedi dhe Manchester City kanë marr edhe një javë kohë për ndeshjet e para të tyre, pas impenjimit në sezonit e fundit në garat evropiane.

Në anën tjetër, Arsenali dhe Liverpooli fillojnë sot edicionin e ri, ku Reds presin në shtëpi Leeds Unitedin, ndërsa Topçinjtë udhëtojnë te Fulhami.

Në La Liga në plan janë të zhvillohen tri ndeshje gjatë ditës së sotme.

Takimi që do të hap sezonin e ri është ai në mes të Eibarit dhe Celta Vigos. /Telegrafi/