LAJMI I FUNDIT:

Sot për vizitë në Kosovë të dërguarit e Gjermanisë e Francës për dialogun – takohen me Kurtin

Sot për vizitë në Kosovë të dërguarit e Gjermanisë e Francës për dialogun – takohen me Kurtin

Sot do të qëndrojnë për vizitë në Kosovë, Jens Plettner dhe Emmanuel Beaune, dy këshilltarët e emëruar nga Gjermania dhe Franca për dialogun Kosovë-Serbi.

Reklama

Plettner dhe Beaune së bashku me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak do të vijnë në Kosovë për të diskutuar për hapat e mëtejmë në kuadër të dialogut, ndërkaq takimi me kryeministrin Albin Kurti do të mbahet në orën 10:00.

Ata pas vizitës në Prishtinë do të udhëtojnë edhe për në Beograd.

Këtë e ka konfirmuar për Telegrafin, zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

“Mund të konfirmoj vizitën e emisarit Lajçak më 9 shtator, së bashku me këshilltarët e politikës së jashtme të presidentit francez dhe kancelarit gjerman. Ata së bashku do të vizitojnë Beogradin dhe Prishtinën dhe do të zhvillojnë takime të ndara me presidentin Vuçiq dhe kryeministrin Kurti. Qëllimi është të diskutohet se si të çohet dialogu përpara”, ka thënë Stano.

Ndryshe, kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe presidenti francez, Emmanuel Macron kanë theksuar se normalizimi i plotë i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është thelbësor për Ballkanin Perëndimor.

Scholz dhe Macron njoftuan të shtunën se kanë angazhuar këshilltarët e tyre për të mbështetur dialogun për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Macron dhe Scholz i dërgojnë letër Vuçiqit – kërkojnë nga ai vendosmëri dhe gatishmëri për vendime të vështira në dialogun Kosovë-Serbi
Lexo po ashtu Macron dhe Scholz i dërgojnë letër Vuçiqit – kërkojnë nga ai vendosmëri dhe gatishmëri për vendime të vështira në dialogun Kosovë-Serbi

Në një letër dërguar Kurtit dhe Vuçiqit, dy udhëheqësit kryesorë të BE-së u bënë thirrje atyre që të tregojnë vendosmëri dhe gatishmëri maksimale për të marrë vendime të vështira, të cilat do të sjellin përparim në dialog.

Kujtojmë se emisari i BE-së, Miroslav Lajçak ka qëndruar në Kosovë edhe në fund të muajit gusht, së bashku me të dërguarin e SHBA-së për Ballkanin, Gabriel Escobar.

Pas angazhimeve të tyre diplomatike, Kosova dhe Serbia arritën marrëveshje për lëvizjen e lirë të qytetarëve, përkatësisht për heqjen e dokumenteve hyrëse/dalëse.

Kosova dhe Serbia janë në bisedime për normalizimin e marrëdhënieve qysh në vitin 2011. Aktualisht, sfidë për të dyja vendet mbetet çështja e targave të makinave.

Më 1 shtator, Qeveria e Kosovës ka nisur zbatimin e vendimit të saj për riregjistrimin në RKS të makinave me targa që i lëshon Serbia.

Kurti dhe Vuçiq u takuan për herë të fundit më 18 gusht, pas tensioneve në veri, por nga ai takim nuk doli asnjë marrëveshje. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Escobar: Kryetarët dhe policia të largohen nga objektet komunale, urgjentisht të nisin diskutimet për Asociacionin

Escobar: Kryetarët dhe policia të largohen nga objektet komunale, urgjentisht të nisin diskutimet për Asociacionin

Lajme
Kurti për BBC: Nuk mund të bëjë kompromise për Republikën – SHBA dhe BE-ja aleatë të pakontestueshëm

Kurti për BBC: Nuk mund të bëjë kompromise për Republikën – SHBA dhe BE-ja aleatë të pakontestueshëm

Lajme
Mediat gjermane: Kush përfiton nga trazirat në Kosovë?

Mediat gjermane: Kush përfiton nga trazirat në Kosovë?

Lajme
Osmani mori pjesë në inaugurimin e Erdoganit si president: Turqia, aleat i madh i popullit të Kosovës

Osmani mori pjesë në inaugurimin e Erdoganit si president: Turqia, aleat i madh i popullit të Kosovës

Lajme
Sheiku i Emirateve telefonon Kurtin pas tensioneve në veri - flasin për shtensionimin e situatës

Sheiku i Emirateve telefonon Kurtin pas tensioneve në veri - flasin për shtensionimin e situatës

Lajme
Kurti: Janë identifikuar edhe 28 pjesëmarrës në protestat e dhunshme në veri

Kurti: Janë identifikuar edhe 28 pjesëmarrës në protestat e dhunshme në veri

Lajme
Kalo në kategori