Skuadra e Kosovës në futsall i mbylli kualifikimet me humbje nga Sllovenia

(Foto: ffk-kosova.com)

Njëra ndër ndeshjet më të forta dhe më cilësore në rrethin e dytë të kualifikimeve për ‘Botërorin 2020’ në futsall, ishte përballja e djemve të Kosovës me Slloveninë, ani pse në fund humbën me rezultat të thellë, 1-7.

Futbollistët tanë në pjesën e parë ishin mbizotërues në terren, kaluan në epërsi qysh në minutën e tretë të takimit dhe në vazhdim krijuan disa raste të qindpërqindta po pa kurorëzim .

Njëherë goditën edhe shtyllën. Sllovenëve në këtë pjesë asgjë nuk u shkonte përdore deri në minutën e 18-të kur Osredkar barazoi shifrat nga një gjysmërasti dhe me këtë rezultat u përmbyllë pjesa e parë, thuhet në faqen e FFK-së.

Në pjesën e dytë ndodhi rizgjimi i plotë i sllovenëve, të cilët kaluan në epërsi duke shënuar edhe gjashtë herë. Edhe në këtë pjesë futbollistët tanë u orvatën të bëjnë diçka më shumë, por përballë patën një skuadër të përgatitur mjaft mirë fizikisht dhe me teknikë të përsosur, gjë që edhe shënuan fitore bindëse.

Kësisoj, skuadra e Kosovës në futsall i mbylli këto kualifikime me dy humbje dhe një fitore. Dardanët humbën nga Ukraina në ndeshjen e parë (1-7), shënuan fitore ndaj Maqedonisë së Veriut (7-5) dhe sonte pësuan humbje nga Sllovenia (1-7), duke e përfunduar ëndrrën e Botërorit në rrethin e dytë kualifikues.

Pas ndeshjes, përzgjedhësi Ramadan Cimili deklaroi: “I përgëzoj futbollistët për angazhim . Në pjesën e parë ishim më të mirë, por nuk arritëm t’i konkretizojmë gjithë ato raste. Pjesa e dytë u takoi sllovenëve, ndonëse edhe në këtë pjesë patëm disa raste. Të gjitha ekipet ishin të forta dhe neve na mbetet të punojmë më shumë për të ardhmen”.

Grushte të fuqishme dhe hedhje në tokë, turko-gjermani Cinkara e fiton luftën ndaj boksierit kosovar Armend Xhoxhaj

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon ‘arsyen e vetme’ që çoi tek përplasja e Salahut me Kloppin

Pamje të reja nga përplasja e Salahut me Kloppin tregojnë saktësisht se çfarë ka ndodhur

Harry Kane shkruan historinë me Bayernin në Bundesliga që mund të mos përsëritet kurrë

Salah pyetet për përplasjen me Kloppin – jep një përgjigje të shkurtër, por të ashpër

Tuchel e ka analizuar Real Madridin në detaje – por zbulon një shqetësim të madh para ndeshjes