LAJMI I FUNDIT:

Skena të frikshme në Çikago, tornado godet qendrën e qytetit – aeroportet nuk funksionojnë

Skena të frikshme në Çikago, tornado godet qendrën e qytetit – aeroportet nuk funksionojnë

Të mërkurën, disa tornado dhe stuhi përfshinë zonën më të madhe të Çikagos, duke shkaktuar pezullimin e trafikut ajror në aeroportet O’Hare dhe Midway në qytetin e tretë më të madh të SHBA.

Katër qarqe në verilindje të Illinois, duke përfshirë Cook County, ku ndodhet Çikago, u goditën nga të paktën tetë tornado, transmeton Telegrafi.


Të gjitha fluturimet komerciale në aeroportet O’Hare dhe Midway janë ndalur. Më shumë se 320 fluturime janë anuluar, sipas FlightAware, ndërsa zyrtarët e qytetit kanë paralajmëruar banorët që të evakuohen.

Shërbimi Kombëtar i Motit raportoi se tornadot shkulën pemët dhe çatitë në qytetin Countryside të Cook County, ndërsa xhamat e veturave u thyen në La Grange.

Mijëra banorë mbetën pa energji elektrike dhe zyra e kryebashkiakut Brandon Johnson rekomandoi që banorët e Çikagos të kufizojnë konsumin e ujit për të parandaluar përmbytjet. Paralajmërimi për tornado për Çikago nuk është hequr ende. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Botë
Burri që shkrepi fotografinë që bëri xhiron e botës ka përshkruar momentin e sulmit ndaj Trump

Burri që shkrepi fotografinë që bëri xhiron e botës ka përshkruar momentin e sulmit ndaj Trump

Amerika
FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

Amerika
Gjenerali i pensionuar amerikan: Një e treta e ushtrisë së SHBA mund të robotizohet deri në vitin 2039

Gjenerali i pensionuar amerikan: Një e treta e ushtrisë së SHBA mund të robotizohet deri në vitin 2039

Amerika
Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Amerika
Kalo në kategori