LAJMI I FUNDIT:

Sipas vlerësimit të Bankës Botërore, për rindërtimin e Ukrainës do të nevojiten 600 miliardë euro

Sipas vlerësimit të Bankës Botërore, për rindërtimin e Ukrainës do të nevojiten 600 miliardë euro

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar dëme të mëdha materiale por edhe në njerëz, e deri më tani pothuajse janë zbuluar dhjetëra varreza masive të civilëve të vrarë si dhe qytete të tëra që janë shkatërruar plotësisht.

Këtë më së miri e dëshmon deklarata e zëvendëspresidentes së Bankës Botërore për Evropën dhe Azinë Qendrore, Anna Bjerde, transmeton Telegrafi.

Ajo tha se kostoja e rindërtimit të infrastrukturës së Ukrainës pas përfundimit të luftës, do të kushtojë nga 500 deri në 600 miliardë euro.

Vlerësimi i Bankës Botërore për koston e rimëkëmbjes së Ukrainës pas luftës është rritur me më shumë se 200 miliardë euro që nga qershori, kur u parashikua se 350 miliardë euro do të nevojiteshin për rindërtim.

Në anën tjetër, vendet perëndimore janë zotuar se do ta ndihmojnë Ukrainën në rindërtimin e këtij shteti evropian, sapo të përfundojë lufta e përgjakshme. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Evropa
Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Evropa
Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Amerika
1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë kurrë trupat ruse

1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë kurrë trupat ruse

Evropa
Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Amerika
Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Evropa
Kalo në kategori