LAJMI I FUNDIT:

Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori – këshilla nga doktoresha Aida Polloshka

Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori – këshilla nga doktoresha Aida Polloshka
Reklama

Doktoresha Aida Polloshka, gastroenterologe ka folur rreth prevalencës alarmante dhe rreziqet e mundshme të Helicobacter Pylori, një bakter gram-negativ që ka infektuar në heshtje rreth 50% të popullsisë globale.

Bakteri në formë spirale dhe i lëvizshëm synon zorrët, duke çuar në inflamacion të rëndë dhe duke shkaktuar gastrit, ulçera peptike, madje duke paraqitur rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.


Polloshka theksoi ndjeshmërinë e lartë të fëmijëve, me infeksione që ndodhin deri në moshën 10 vjeç, ndërsa të rriturit mbeten në rrezik deri në moshën 50 vjeç.

“Kjo baktere përhapet në mënyrë orale, në kontakt direkt të personit me person, me ushqime të kontaminuar dhe nga uji i kontaminuar me këtë bakterie”, tha ajo

Aida Polloshka shprehu rëndësinë e njohjes së simptomave të një infeksioni Helicobacter Pylori, të cilat përfshijnë fryrje barku, obstruksion dipeptik, dhimbje barku, humbje peshe, humbje oreksi, erë e keqe dhe në disa raste jashtëqitje me gjak. Ajo u bëri thirrje individëve që përjetojnë këto simptoma që të kërkojnë kujdes mjekësor menjëherë.

“Ky diagnostifikohet me testet serologjike apo elisa testi me antigjenin në feçe, do të thotë kërkohet fecesi në Helicobacter Pylori, pastaj është uraza tesi i cili është 90 deri në 100% i saktë sepse kjo bakterie mbijeton në lëngun stomakun e ureazes, si dhe nëpërmes testti me frymëmarrje”, shpejgoj ajo se si diagonostifikohen infeksionet me Helicobacter Pylori.

Gastroenterologia Aida Polloshka theksoi rëndësinë e zbulimit të hershëm dhe trajtimit në kohë, duke theksuar se individët e infektuar ndahen në dy kategori. Grupi i parë mbetet asimptomatik dhe Helicobacter negativ, ndërsa grupi i dytë, i testuar pozitiv, është i ndjeshëm ndaj komplikimeve të rënda si gastriti, ulçera peptike dhe probleme të tjera gastrointestinale.

Helicobacter Pylori lulëzon në një nivel pH prej 3,0 deri në 7,90; Kështu, trajtimi synon të rivendosë aciditetin e stomakut për të çrrënjosur bakterin në mënyrë efektive. Ajo u bëri thirrje pacientëve që t’u përmbahen regjimeve të përshkruara të trajtimit për të siguruar çrrënjosje dhe shërim të suksesshëm.

Individët që përjetojnë ndonjë simptomë të lidhur inkurajohen të konsultohen menjëherë me profesionistët e kujdesit shëndetësor për të mbrojtur mirëqenien e tyre dhe për të mbajtur një sistem të shëndetshëm tretës.

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë simptoma pak të njohura të mungesës së vitaminës B12

Pesë simptoma pak të njohura të mungesës së vitaminës B12

Shëndetësi
Këto janë sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Këto janë sëmundjet që fshihen në pëllëmbën e dorës

Shëndetësi
Britanikët po zhvillojnë një test që mund ta diagnostikojë demencën për vetëm shtatë minuta – vite përpara fillimit të simptomave

Britanikët po zhvillojnë një test që mund ta diagnostikojë demencën për vetëm shtatë minuta – vite përpara fillimit të simptomave

Shëndetësi Lajme
Pesë mënyra shqetësuese të ndikimit të motit të ftohtë në organizëm

Pesë mënyra shqetësuese të ndikimit të motit të ftohtë në organizëm

Shëndetësi
A dini për rregullin 10-3-2-1-0? Ju mund të shpëtoni nga pagjumësia në një kohë të shkurtër

A dini për rregullin 10-3-2-1-0? Ju mund të shpëtoni nga pagjumësia në një kohë të shkurtër

Shëndetësi
Humbja e nuhatjes mund të paralajmërojë një sëmundje serioze në të ardhmen

Humbja e nuhatjes mund të paralajmërojë një sëmundje serioze në të ardhmen

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori