LAJMI I FUNDIT:

Simone Pafundi bëhet debutuesi më i ri i Italisë në më shumë se 100 vjet

Simone Pafundi bëhet debutuesi më i ri i Italisë në më shumë se 100 vjet

Talenti i Udineses, Simone Pafundi është bërë lojtari më i ri që ka bërë debutimin e tij në kombëtaren e Italisë në më shumë se 100 vjet, pasi luajti ndaj Shqipërisë me vetëm 16 vjeç e 247 ditë.

Reklama

Mesfushori me tipare sulmuese zakonisht luan pas sulmuesve dhe është krahasuar me Lionel Messin për karakteristikat e tij.

Ai shënoi katër gola në pesë ndeshje për skuadrën e Italisë U-17 dhe u promovua direkt në ekipin e parë për fitoren 3-1 të mbrëmjes së mërkurë si mysafir ndaj Shqipërisë.

Roberto Mancini i dha Pafundit një inkuadrim të shkurtër në minutat e fundit të ndeshjes së zhvilluar në Stadiumin Air Albania në Tiranë.

Në moshën 16 vjeç e 247 ditë, ai bëhet lojtari i parë që bën debutimin e tij në Itali para moshës 17-vjeçare në 100 vitet e fundit.

Ai nuk mban rekordin e përgjithshëm për Azzurrët, sepse ai rekord i takon Pietro Antonio Gavi Nelli, i cili ishte 16 vjeç e 97 ditë kur debutoi në një barazim 2-2 me Francën më 9 prill 1911.

Renzo De Vecchi ishte i dyti në radhë pasi në moshën 16 vjeç e 111 ditë bëri debutimin e tij në një humbje 6-1 ndaj Hungarisë më 26 maj 1910.

Pafundi ka luajtur vetëm një ndeshje në Serie A për Udinesen, duke hyrë në fushë për 22 minuta në fitoren 4-0 si mysafir ndaj Salernitana më 22 maj 2022. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Më në fund zgjidhet debati për 'GOAT', tashmë ka një fitues të qartë

Më në fund zgjidhet debati për 'GOAT', tashmë ka një fitues të qartë

Ndërkombëtare
Tuchel kërkon largimin e shtatë yjeve nga Bayern Munichu këtë verë, Sadio Mane mund të jetë largimi kryesor

Tuchel kërkon largimin e shtatë yjeve nga Bayern Munichu këtë verë, Sadio Mane mund të jetë largimi kryesor

Bundesliga
Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ligat tjera
Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Ligat tjera
Man City arrin marrëveshje personale me Kovacic, mungon vetëm pajtimi mes klubeve rreth çmimit të transferimit

Man City arrin marrëveshje personale me Kovacic, mungon vetëm pajtimi mes klubeve rreth çmimit të transferimit

Premier League
Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Ligat tjera
Kalo në kategori