LAJMI I FUNDIT:

Silicon Valley Bank: Pse kolapsoi dhe a është ky fillimi i një krize bankare?

Silicon Valley Bank: Pse kolapsoi dhe a është ky fillimi i një krize bankare?

Katër dekada më parë, Silicon Valley Bank (SVB) lindi në zemër të një rajoni të njohur për aftësitë e saj teknologjike dhe vendimmarrjen e zgjuar, shkruan Guardian.

Reklama

Organizata me seli në Kaliforni u rrit për t’u bërë banka e 16-të më e madhe në SHBA, duke plotësuar nevojat financiare të kompanive të teknologjisë në mbarë botën, përpara se një sërë vendimesh të pafat investimi të çonin në kolapsin e saj, transmeton Telegrafi.

Çfarë ndodhi me SVB?

Si banka e preferuar për sektorin e teknologjisë, shërbimet e SVB ishin në kërkesë të ‘nxehtë’ gjatë gjithë viteve të pandemisë.

Goditja fillestare e tregut nga Covid-19 në fillim të vitit 2020 i la shpejt vendin një periudhe të artë për startup-et dhe kompanitë e themeluara të teknologjisë, pasi konsumatorët shpenzuan shumë për pajisje dhe shërbime digjitale.

Shumë kompani teknologjike përdorën SVB për të mbajtur paratë që përdorën për listën e pagave dhe shpenzimet e tjera të biznesit, duke çuar në një fluks depozitash. Banka investoi një pjesë të madhe të depozitave, siç bëjnë bankat.

Farat e rënies së saj u mbollën kur ajo investoi shumë në obligacionet e qeverisë amerikane me afat të gjatë, duke përfshirë ato të mbështetura nga hipotekat. Këto ishin, për të gjitha qëllimet, të sigurta si shtëpitë.

Por obligacionet kanë një marrëdhënie të anasjelltë me normat e interesit; kur normat rriten, çmimet e bonove bien. Pra, kur Rezerva Federale filloi të rrisë me shpejtësi normat për të luftuar inflacionin, portofoli i obligacioneve të SVB filloi të humbë vlerën e konsiderueshme.

Biden thotë se sistemi bankar amerikan është i sigurt pas kolapsimit të bankës së Silicon Valley
Lexo po ashtu Biden thotë se sistemi bankar amerikan është i sigurt pas kolapsimit të bankës së Silicon Valley

Nëse SVB do të ishte në gjendje t’i mbante ato obligacione për disa vite deri sa të maturoheshin, atëherë do të merrte kapitalin e saj. Megjithatë, ndërsa kushtet ekonomike u përkeqësuan gjatë vitit të kaluar, me kompanitë e teknologjisë të prekura veçanërisht, shumë nga klientët e bankës filluan të tërheqin depozitat e tyre.

SVB nuk kishte para të mjaftueshme në dorë, dhe kështu filloi të shiste disa nga obligacionet e saj me humbje të mëdha, duke frikësuar investitorët dhe klientët.

U deshën vetëm 48 orë midis kohës kur zbuloi se kishte shitur asetet dhe rënies së saj.

Çfarë e shkaktoi kolapsimin e bankës?

Duke qenë se bankat mbajnë vetëm një pjesë të aseteve të tyre si para, ato janë të ndjeshme ndaj një nxitimi të kërkesës nga klientët.

Ndërsa problemet e SVB rrjedhin nga vendimet e saj të mëparshme të investimeve, kolapsimi u shkaktua më 8 mars, kur njoftoi një rritje të kapitalit prej 1.75 miliardë dollarësh. U tha investitorëve se duhej të mbyllte një vrimë të shkaktuar nga shitja e portofolit të saj të obligacioneve me humbje.

“Papritur të gjithë u alarmuan se banka kishte mungesë kapitali”, thotë Fariborz Moshirian, profesor në UNSW dhe drejtor i Institutit të Financave Globale.

Klientët tani ishin të vetëdijshëm për problemet e thella financiare në SVB dhe filluan të tërhiqnin para në masë.

Dega britanike e Silicon Valley Bank blihet për vetëm 1 paund nga HSCB-ja
Lexo po ashtu Dega britanike e Silicon Valley Bank blihet për vetëm 1 paund nga HSCB-ja

Ndryshe nga një bankë me pakicë që kujdeset për biznesin dhe familjet, klientët e SVB priren të kenë llogari shumë më të mëdha. Kjo do të thotë se ikja bankare ishte e shpejtë.

Dy ditë pasi njoftoi se do të rriste kapitalin, kompania prej 200 miliardë dollarësh kolapsoi, duke shënuar dështimin më të madh të bankës në SHBA që nga kriza financiare globale.

A është ky fillimi i një krize bankare?

Shqetësimet e menjëhershme për përhapjen janë frenuar nga reagimi i shpejtë i qeverisë amerikane për garantimin e të gjitha depozitave të klientëve të bankave.

Kontratat e së ardhmes financiare, të cilat i lejojnë investitorët të spekulojnë mbi lëvizjet e ardhshme të çmimeve, u mblodhën për sektorin e teknologjisë amerikane në përgjigje të garancive.

Kishte pasur shqetësime se nëse kjo garanci nuk do të zbatohej, mbajtësit e llogarive SVB nuk do të kishin qenë në gjendje të paguanin punonjësit, duke shkaktuar valë krize në ekonomi.

“Për sa i përket stabilitetit, ata kanë shmangur pasojat e zinxhirit të furnizimit”, thotë Moshirian.

Qeveritë dhe rregullatorët në mbarë botën, duke përfshirë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Australi, po kontrollojnë për ekspozimin e SVB në sektorët e tyre të korporatave dhe bankave.

Pyetjet afatgjata janë nëse cenueshmëria e SVB-së, ndaj rritjes së normave të interesit është paralele në bankat e tjera nëpërmjet një ekspozimi të tepërt ndaj çmimeve në rënie të obligacioneve.

Ndërsa Moshirian thotë se nuk mendon se sistemi bankar është gati të shpërbëhet, ai vë në dukje se njerëzit gjithashtu fillimisht mendonin se kriza e hipotekave sub-prime ishte nën kontroll. Kjo vazhdoi të ndezë krizën financiare globale.

Falimentimi i Bankës Silicon Valley, çfarë pritet të ndodhë me konsumatorët ku shumica ishin biznese 'startup' të teknologjisë
Lexo po ashtu Falimentimi i Bankës Silicon Valley, çfarë pritet të ndodhë me konsumatorët ku shumica ishin biznese 'startup' të teknologjisë

Për të kundërshtuar rrezikun, Rezerva Federale ka zbuluar një program të ri që lejon bankat të marrin hua fonde të mbështetura nga letrat me vlerë të qeverisë për të përmbushur kërkesat nga klientët e depozitave.

Kjo është krijuar për të parandaluar që bankat të detyrohen të shesin obligacione qeveritare, për shembull, që kanë humbur vlerën për shkak të rritjes së normave.

Megjithatë, ka shqetësime më të menjëhershme për sektorin e teknologjisë.

Falimenton një nga bankat më të mëdha në SHBA
Lexo po ashtu Falimenton një nga bankat më të mëdha në SHBA

SVB kujdesej për Silicon Valley, duke mbështetur startup-et dhe kompanitë e tjera teknologjike nga të cilat bankat tradicionale mund të shmangeshin.

Muajt ​​e fundit, sektori ka shkurtuar stafin pasi kushtet ekonomike janë përkeqësuar. Në një kohë kur ata kanë nevojë për mbështetje financiare, një nga mbështetësit më të mëdhenj të saj është shembur.

A mori SVB një paketë shpëtimi?

Qeveria nuk po e kursen SVB-në; do të mbetet i kolapsuar – ose do të përfundojë me aktivet e mbetura të shpërndara tek kreditorët – përveç nëse një blerës mund ta rikthejë atë në jetë.

Megjithatë, të dielën vonë, agjencitë amerikane dhanë një garanci për të mbuluar të gjitha depozitat në bankë, si dhe për klientët në një institucion të dytë më të vogël, Signature Bank, që kolapsoi gjatë fundjavës. Kjo do të thotë që klientët në SVB do të jenë në gjendje të përdorin të gjitha paratë e tyre të hënën në mëngjes.

Pas falimentimit, Musk thotë se do ta blinte bankën "Silicon Valley" dhe do ta bënte digjitale
Lexo po ashtu Pas falimentimit, Musk thotë se do ta blinte bankën "Silicon Valley" dhe do ta bënte digjitale

Aksionarët në bankë dhe disa kreditorë të pasiguruar nuk mbrohen nga garancitë.

A do të ndikojë kjo në normat e interesit?

Bankat qendrore në mbarë botën kanë rritur normat gjatë vitit të kaluar për të zbutur inflacionin e lartë, me SHBA-në që lëviz nga afër zero në më shumë se 4.5% me një ritëm të shpejtë.

Shumica e parashikuesve presin që normat të rriten në SHBA, Mbretërinë e Bashkuar dhe Australi, përpara se të stabilizohen.

Oreksi për të vazhduar rritjen e normave, tani do të testohet nëse bankat qendrore shqetësohen se problemet e SVB-së janë tregues i një dobësie më të gjerë në bilancet e korporatave të shkaktuar nga rritja e normave. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Ekonomi
Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

ECO TEK
Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Ekonomi
Në cilat vende Kosova eksporton më së shumti, e nga kush importojmë?

Në cilat vende Kosova eksporton më së shumti, e nga kush importojmë?

Ekonomi
40% subvencion nga qeveria për çdo qytetar që kursen rrymë

40% subvencion nga qeveria për çdo qytetar që kursen rrymë

ACN Midea
Prishtina Mall përgatitet për hapjen e Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall përgatitet për hapjen e Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Kalo në kategori