LAJMI I FUNDIT:

Falimentimi i Bankës Silicon Valley, çfarë pritet të ndodhë me konsumatorët ku shumica ishin biznese ‘startup’ të teknologjisë

Falimentimi i Bankës Silicon Valley, çfarë pritet të ndodhë me konsumatorët ku shumica ishin biznese ‘startup’ të teknologjisë

Klientët e Bankës së Silicon Valley së bashku me investitorët dhe bankierët anembanë globit, janë në pritje të një njoftimi nga rregullatorët amerikanë për atë që vjen pas dështimit më të madh të bankës që nga viti 2008.

Reklama

Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave (FDIC) tha të premten se SVB do të rihapet të hënën në mëngjes, nën kontrollin e Bankës Kombëtare të Sigurimit të Depozitave të sapokrijuar të Santa Clara. Sapo të ndodhë kjo, depozituesit e siguruar me deri në 250,000 dollarë në llogaritë e tyre do të jenë në gjendje të nxjerrin paratë e tyre.

Por shumica e depozitave në Bankën e Silicon Valley nuk ishin të siguruara dhe është e paqartë se kur këta klientë do të jenë në gjendje t’i marrin paratë e tyre – ose nëse do t’i marrin të gjitha ato.

Roli i SVB-së si një bankë kyçe për start-up-et dhe kompanitë e tjera të mbështetura nga sipërmarrje do të thotë që shumë firma mund të luftojnë për të përmbushur listën e pagave dhe detyrimet e tjera nëse paratë e tyre nuk rikuperohen shpejt.

Shumë investitorë në Wall Street dhe në Silicon Valley po presin që informacione shtesë të shpallen në një moment të dielën.

Sekretarja amerikane e Thesarit Janet Yellen tha të dielën se një paketë shpëtimi për Bankën Silicon Valley nuk është në tryezë, por se rregullatorët po eksplorojnë opsione të tjera.

“Ne jemi të shqetësuar për depozituesit dhe jemi të përqendruar në përpjekjen për të përmbushur nevojat e tyre”, tha Yellen. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Cinestar
Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

City Taxi
6 cent zbritje në të gjitha pikat e Petrol Company

6 cent zbritje në të gjitha pikat e Petrol Company

Petrol Company
Sa kushton haxhi për vendet e Ballkanit, Mali i Zi më i liri

Sa kushton haxhi për vendet e Ballkanit, Mali i Zi më i liri

Ekonomi
Bie çmimi i miellit në Kosovë, jo edhe i bukës

Bie çmimi i miellit në Kosovë, jo edhe i bukës

Ekonomi
Kalo në kategori