LAJMI I FUNDIT:

Si do të ndikojë dimri në luftën në Ukrainë?

Si do të ndikojë dimri në luftën në Ukrainë?

Më 17 nëntor, bora e parë e vitit ra në Kiev dhe trupave të dyja palëve iu kujtua moti i pafalshëm dhe temperaturat nën zero që do të duhet të durojnë në muajt në vijim.

Ndërsa peizazhi i fushës së betejës ndryshon dhe fillon një dimër i errët dhe i ftohtë, ushtarët ukrainas dhe rusë do të kenë një grup të ri sfidash për të përballuar.

Duke dhënë më shumë një pasqyrë të vështirësive në horizont, Mykola Bielieskov, një studiues në Institutin Kombëtar për Studime Strategjike, një institut i mbështetur nga qeveria në Kiev, i tha Wall Street Journal se “Lufta tokësore është përgjithësisht shumë e vështirë. Lufta e dimrit është dyfish sfiduese”.

“Për të kryer një ofensivë të madhe, minus 15 gradë do të jetë një sfidë për të dyja palët”, shtoi ai, raporton skynews.

Reklama

Dhe muajin e kaluar, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar gjithashtu vuri në dukje se rënia e temperaturave ka të ngjarë të ndikojë në vendimet në fushën e betejës.

Ai tha se “dimri do të sjellë një ndryshim në kushtet e konfliktit për forcat ruse dhe ukrainase. Ndryshimet në orët e ditës, temperaturën dhe motin do të paraqesin sfida unike për ushtarët luftarakë”, transmeton Telegrafi.

“Çdo vendim që merr shtabi i përgjithshëm rus do të informohet pjesërisht nga fillimi i dimrit. Drita e ditës do të reduktohet në më pak se nëntë orë në ditë, krahasuar me 15-16 në kulmin e verës. Kjo rezulton në më pak ofensiva dhe më shumë linja mbrojtëse statike”, pohoi Bielieskov.

Diku tjetër, Colin Kahl, nënsekretari i mbrojtjes për politikën në administratën e presidentit amerikan, Joe Biden, tha se “Tashmë po shihni se moti i dobët në Ukrainë i ngadalëson gjërat pak. Po bëhet vërtet baltë, gjë që e bën të vështirë të bësh në shkallë të gjerë ofensiva”.

Reklama

Dr. Jack Watling dhe Nick Reynolds, nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara (RUSI) – qendra e mendimit kryesor për mbrojtjen dhe sigurinë në Mbretërinë e Bashkuar – gjithashtu vunë në dukje vështirësitë përpara.

“Për Ukrainën, kushtet e dimrit do ta bëjnë më të vështirë logjistikën për operacionet konvencionale për të rikuperuar territorin, ndërsa mungesa e vegjetacionit dhe mbulesës tjetër do t’i bëjë të rrezikshme përparimet me armaturë të kufizuar”, shkruan ata në një artikull.

“Për Rusinë, me forca të demoralizuara dhe pozicione të përgatitura dobët, dimri ka të ngjarë të shohë një rënie të mëtejshme të moralit dhe viktima të konsiderueshme nga dëmtimet e ekspozimit”, shkruan më tutje.

Duke hedhur një vështrim në këto opinione, mund të shihet se trupat nga të dyja palët mund të pësojnë një humbje të ritmit të shkaktuar nga reshjet e mëdha të borës, temperaturat në rënie dhe mungesa e energjisë.

Reklama

Me pak fjalë, ardhja e dimrit do të thotë se ka shumë të ngjarë të shohim gjithçka të ngadalësohet në Ukrainë. /Telegrafi/