0Shares

Paletat e drurit zakonisht përdoren për gjëra të zakonshme si transportimi i mallrave. Por, ato gjithashtu mund të përdoren për t’i ndërtuar të gjitha llojet e mobileve, dhe janë material i mahnitshëm për ta ndërtuar edhe një shtëpi.

Në fakt, është e mundshme të ndërtoni një shtëpi të mrekullueshme vetëm nga paletat e drurit, shtëpi e cila do të zgjasë tërë jetën, transmeton Telegrafi.

Me miliona paleta hidhen në bërllok çdo vit përgjatë botës, por shumë pak persona ia dinë vlerën që mund ta kenë atë. Paletat zakonisht bëhen nga drunjtë e pishave, pemë të cilat janë tejet të forta dhe mund të përballojnë mbi 1,000kg peshë.

1

Për të ndërtuar një shtëpi të vogël duhen vetëm rreth 120 paleta. Ato mund t’i gjeni në çdo depo të shitjeve me çmim shumë të lirë, ose shpeshherë edhe mund t’i merni falas.

Duhet të keni parasysh se paletat duhet të mos jenë të dëmshme.

Nëse veç keni dëshirë ta provoni këtë, atëherë shikojeni këtë video e cila e tregon në detaje të hollësishme se si ta ndërtoni një shtëpi nga paletat e drurit. Kjo video është bërë nga Jose Farre nga kompania DIY Pallet Furniture. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)