LAJMI I FUNDIT:

Si një 20-vjeçar vodhi një helikopter ushtarak dhe e uli në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë – 50 vjet më parë

Si një 20-vjeçar vodhi një helikopter ushtarak dhe e uli në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë – 50 vjet më parë

Nëse do të kishit qenë duke u endur nëpër rrugët e Uashington DC në orët pas mesnatës së 17 shkurtit 1974, mund të kishit parë diçka të papritur që gumëzhinte mbi kokën tuaj.

Një helikopter që fluturonte në mënyrë të rrezikshme poshtë, që rrinte pezull pranë Memorialit të Lincoln dhe Monumentit të Uashingtonit, duke detyruar një makinë policie nga rruga dhe me Shërbimin Sekret në ndjekje të afërt, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Dhe ky nuk ishte ndonjë i huaj që tentonte të realizonte ndonjë aksion terrorizmi apo diçka të tillë në qendër të kryeqytetit.

Ky ishte Robert K Preston, një ushtar i pakënaqur i ushtrisë amerikane, i cili sapo kishte mbushur 20 vjeç.

Dy vjet më parë, në 1972, djaloshi nga Florida ishte regjistruar për t’u bërë pilot i helikopterit në Vietnam, si pjesë e një ekuipazhi që do të largonte ushtarët e plagosur larg fushëbetejës.

Por nuk doli të ndodhte një gjë e tillë.

Ai dështoi në trajnimin teknik në Fort Wolters, Teksas, për shkak të ‘mangësisë në fazën e instrumenteve’ dhe u dërgua në Fort Meade në Maryland, ku mori një rol si mekanik helikopteri.

Preston ishte i “shkatërruar”.

Ai ishte i zemëruar me ushtrinë dhe i dëshpëruar për problemet romantike që kishte me një të dashur.

Por ai e dinte se të paktën do të kthehej “në ajër” në një moment: në fund të fundit, baza e ushtrisë kishte 30 helikopterë të mbushur me karburant.

Ishte pak pas mesnate dhe kryeqyteti i vendit ishte i errët. Jo plotësisht i sigurt pse po bënte atë që po bënte, Preston ndoqi një kthesë që e çoi në qytet.

Ai vuri re Monumentin e Uashingtonit duke u shfaqur. Preston më pas fluturoi drejt Kapitolit të SHBA-së dhe më pas edhe te Statuja e Lirisë – diçka që jo shumë njerëz e kanë parë kaq nga afër.

Prej andej, ai fluturoi diku ku “identifikoi një njollë të madhe” në mes të të gjitha dritave: Shtëpia e Bardhë.

Ai vëzhgoi njerëzit që ishin mbledhur jashtë nga kabina. “Të gjithë qëndruan përreth duke parë”, tha ai në gjyq.

Sigurisht, policia tashmë e dinte mirë se diçka nuk shkonte.

Në fakt, ata e dinin pothuajse që nga momenti kur Preston u ngrit nga Fort Meade, pasi një dispeçer në kullën e kontrollit të bazës vuri re helikopterin duke u larguar pa një plan fluturimi në dosje.

Kështu, helikopteri i vjedhur, pasi kishte lënë lëndinën e Shtëpisë së Bardhë, tani kishte kaluar kufirin për në Maryland, kështu që policët e shtetit morën dy nga helikopterët e tyre për ta ndjekur atë.

Makinat e policisë e ndoqën nga toka.

Në një dyqan ëmbëlsirash, ushtari i ri qëndroi pezull për një kohë, duke menduar të zbarkonte dhe të dorëzohej.

Por ai nuk gjeti ku të zbriste, dhe kështu ktheu helikopterin dhe u kthye në rezidencën e presidentit.

Ndërsa Preston zbriste, Shërbimi Sekret hapi zjarr.

Ai u godit me disa fishekë, me disa që goditën këmbët e ushtarit. Megjithatë, ai arriti të zbarkojë 100 metra nga pjesa jugore e ndërtesës.

Duke hapur derën, Preston arriti të rrokulliset nën helikopter pa marrë asnjë goditje tjetër.

Kur u dërgua në Shtëpinë e Bardhë për t’u marrë në pyetje, ai pyeti nëse mund të fliste me presidentin Richard Nixon, por iu tha se po ai po vizitonte Florida-n. Gruaja e tij Pat ishte gjithashtu jashtë, duke vizituar vajzën e sëmurë të çiftit në Indianapolis.

Pas kësaj, 20-vjeçari, u dërgua në spitalin e ushtrisë Walter Reed për një kontroll psikiatrik dhe trajtim për plagët e tij sipërfaqësore në këmbë.

Në gjykatën ushtarake, ai fillimisht u akuzua për tentativë për të vrarë presidentin, por pas disa negociatash ai u deklarua fajtor për “përvetësim të padrejtë dhe prishje të qetësisë publike”.

Preston u dënua me gjashtë muaj burg dhe më pas iu dha një lirim i përgjithshëm.

Ai jetoi pjesën e mbetur të jetës së tij larg vëmendjes në shtetin Uashington dhe vdiq nga kanceri në vitin 2009 në moshën 55-vjeçare.

Të dhënat nuk tregojnë nëse ai u kthye ndonjëherë në kabinën e ndonjë helikopteri tjetër.

Por në deponimet në gjykatën ushtarake, ishte e qartë se ata që ndoqën udhëtimin e tij nëpër kryeqytetin amerikan më 17 shkurt, u mahnitën nga ajo që panë. /Telegrafi/