LAJMI I FUNDIT:

Si mund të përcaktojë personaliteti juaj se sa e dhimbshme do të jetë lindja?

Si mund të përcaktojë personaliteti juaj se sa e dhimbshme do të jetë lindja?
Foto: GORODENKOFF/SHUTTERSTOCK

Lindja është një perspektivë e frikshme, por ekspertët tani pohojnë se ju mund të përcaktoni se sa e dhimbshme do të jetë përpara ngjarjes dhe gjithçka varet nga personaliteti juaj.

Reklama

Shumë gra mund të vuajnë nga frika e lindjes së fëmijëve dhe mjekët në Gjermani thonë se është ky grup që do të ketë një përvojë ‘shumë të ndryshme’ nga të tjerët.

Ekspertët thanë se gratë shtatzëna me tipare të caktuara të personalitetit priren të kenë një përvojë negative të lindjes. Llojet e personalitetit të tilla si gratë që janë më pak të vetëdijshme dhe më pak të hapura kanë tendencë të kalojnë një kohë të keqe, shkruan The Sun.

Foto: GETTY

U zbulua se këto gra kishin veçanërisht kohë të vështirë nëse hasnin probleme të papritura me lindjen e tyre dhe në vend të kësaj duhej të bënin një lindje cezariane sesa një lindje natyrale. Këto probleme të papritura, thonë ekspertët, përfshinin lindjen e parakohshme, e cila është kur një grua shkon në lindje përpara javës së 37-të.

Ekspertët thanë se kjo është normale pasi lindjet e parakohshme ‘kanë lidhje me rezultate të pafavorshme’. Megjithatë, ata deklaruan se gratë që janë më të vetëdijshme shpesh pëlqejnë të kenë kontroll mbi gjërat dhe se ka të ngjarë që këto gra të kenë pasur një përvojë të keqe pasi situata nuk mund të menaxhohej nga ato.

Nëse këto gra duhet të kenë edhe anestezi, ka të ngjarë që ato të kenë një përvojë negative, thanë ekspertët. Për të mbledhur rezultatet e tyre, ekspertët përdorën të dhëna nga studimi i ankthit të nënës në lidhje me zhvillimin e foshnjave dhe më pas e ndoqën këtë duke pyetur gratë për frikën e tyre nga lindja gjatë shtatzënisë dhe brenda 10 ditëve të para pas lindjes.

Në total, 533 gra u ekzaminuan në Dresden, Gjermani, me 306 gra që morën pjesë në total, ndërsa të tjerat u hoqën nga studimi për shkak të problemeve të tilla si sëmundje të rënda ose aborti. Ekspertët thonë: “Stabiliteti më i lartë emocional dhe pajtueshmëria më e lartë parashikuan një mospërputhje më të madhe midis përvojave të lindjes dhe grave që vuanin nga frika. Veçanërisht gratë më të qëndrueshme emocionalisht dhe të këndshme e përjetuan lindjen e tyre më keq se sa pritej”.

Studiuesit thanë se kjo vlen veçanërisht për gratë që kishin lindur më parë dhe gratë që nuk kishin anestezi. Ekspertët thanë se njerëzit më pak të qëndrueshëm emocionalisht janë më të prirur ndaj ankthit dhe se kjo mund të shpjegojë pse disa gra vuajtën nga frika.

“Gratë më introverte mund të kenë gjithnjë e më pak marrëdhënie sociale mbështetëse dhe kështu të marrin nivele më të ulëta të mbështetjes sociale në mënyrë që të përballen me frikën e lidhur me lindjen”, shtuan ata. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Shëndetësi
Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Nutricion
Disa zakone për të mos nxitur migrenën

Disa zakone për të mos nxitur migrenën

Shëndetësi Lajme
Pse duhet të hani më shumë shegë

Pse duhet të hani më shumë shegë

Ushqim i shëndetshëm
Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

Shëndetësi
Kalo në kategori