LAJMI I FUNDIT:

Si funksionon sistemi imunitar

Si funksionon sistemi imunitar

Sistemi imunitar lufton infeksionet dhe sëmundjet, duke prodhuar atë që njihet si një përgjigje imune.

Ai përbëhet nga një grup indesh, strukturash kimike dhe fizike, organe dhe qelizash që mbrojnë organizmin, prandaj është i domosdoshëm për t’i luftuar viruset, bakteret dhe agjentët e huaj patogjenë.

Vitaminat dhe mineralet e nevojshme për sistemin e shëndetshëm imunitar
Lexo po ashtu Vitaminat dhe mineralet e nevojshme për sistemin e shëndetshëm imunitar

Sistemi imunitar vepron nga:

Njohja e çdo gjëje që nuk duhet të jetë në trup
Urdhërimi i qelizave imune të veprojnë aty ku ka një problem
Sulmimi dhe eliminimi i agjentëve të huaj


Tri fruta që mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe të ndihmojnë në parandalimin e viruseve
Lexo po ashtu Tri fruta që mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe të ndihmojnë në parandalimin e viruseve

Nga se përbëhet sistemi imunitar

Të gjithë përbërësit e sistemit imunitar janë të lidhur nëpërmjet sistemit limfatik, të vendosur në pjesë të ndryshme të trupit dhe duke vepruar në sinergji për të mbrojtur organizmin dhe për ta mbajtur atë të shëndetshëm.

Në mënyrë të veçantë, sistemi imunitar përbëhet nga:

Sistemi limfatik, i përbërë nga një rrjet enësh që nxjerrin mikrobet dhe qelizat dhe indet e vdekura nga organizmi përmes një lëngu të quajtur limfë. Limfa kalon nëpër pika të veçanta grumbullimi në madhësinë e një bizeleje, të quajtura nyje limfatike. Kur ka një infeksion, nyjat limfatike shpesh reagojnë me ënjtje. Për shembull, një infeksion i fytit mund të shkaktojë që nyjat limfatike në qafë të fryhen.

Qelizat e bardha të gjakut, të njohura edhe si leukocite. Këto lëvizin përmes qarkullimit të gjakut për të gjetur dhe luftuar mikrobet dhe problemet tjera. Pasi të kenë luftuar dhe shkatërruar një antigjen, ata zakonisht janë në gjendje ta ‘mbajnë mend’ atë. Nëse qelizat e bardha të gjakut mund ta mbajnë mend atë antigjen të veçantë, herën tjetër që të shfaqet në trup ata do ta luftojnë atë më shpejt.

Organet, duke përfshirë palcën e eshtrave (e cila prodhon të gjitha qelizat imune), timusin (një gjëndër ku piqen qelizat imune) dhe organet dytësore limfatike (shpretkë, bajamet, adenoidet dhe njollat e Peyerit).

Si të përmirësoni sistemin tuaj imunitar
Lexo po ashtu Si të përmirësoni sistemin tuaj imunitar

Barrierat kimike dhe fizike të sistemit imunitar

Sistemi imunitar është shumë më kompleks dhe më i përhapur nga sa mund të mendojmë: organet dhe indet nuk mjaftojnë për ta mbrojtur trupin nga agresioni i jashtëm, nevojiten gjithashtu barriera kimike dhe fizike.

Le të shohim se cilat janë këto:

Lëkura: formon një pengesë pothuajse të padepërtueshme që parandalon hyrjen e patogjenëve dhe mbron trupin nga sulmet kimike dhe fizike, ndërsa pH acidike dhe sebumi ofrojnë mbrojtje shtesë.

Mukoza: e pranishme në shumë pjesë të sistemit të frymëmarrjes, organet e tretjes, ato jenitale dhe urinare, duke parandaluar fizikisht dhe kimikisht hyrjen e patogjenëve.

Mukusi: në sistemin e frymëmarrjes kap mikrobet e thithura dhe grimcat e pluhurit.

Lëngjet gastrike: aciditet i lartë, këto sterilizojnë ushqimin, duke vrarë pothuajse të gjithë patogjenët e gëlltitur.

Lotët: përmbajnë substanca kimike dhe antibakteriale që eliminojnë trupat e huaj nga sytë.

Dylli: duke qenë ngjitës, kap dhe ndihmon në largimin e çdo bakteri në kanalin e veshit.

Qerpikët dhe qimet e hundës: kapin dhe heqin hiqni grimcat e huaja nga sytë dhe trakti respirator.

Forconi sistemin imunitar nga komoditeti i shtëpisë tuaj
Lexo po ashtu Forconi sistemin imunitar nga komoditeti i shtëpisë tuaj

Forcimi i sistemit imunitar

Rregullat bazë për të siguruar funksionimin e duhur të sistemit imunitar janë ato të miratuara për një mënyrë jetese të shëndetshme dhe aktive:

Një dietë e ekuilibruar e pasur me vitamina dhe minerale

Aktiviteti fizik

Gjumi i rregullt

Shmangia e alkoolit dhe nikotinës

Nëse sistemi imunitar ka një deficit dhe nuk mund të plotësojë nevojat e trupit, mund t’i drejtoheni suplementeve ushqimore me një veprim imunomodulues.


/Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori