LAJMI I FUNDIT:

Vitaminat dhe mineralet e nevojshme për sistemin e shëndetshëm imunitar

Vitaminat dhe mineralet e nevojshme për sistemin e shëndetshëm imunitar
(Foto: GHP News)

Sistemi imunitar është mbrojtja e trupit tonë kundër pushtuesve të jashtëm. Këto mund të përfshijnë gjithçka, nga mikrobet si bakteret, viruset dhe kërpudhat e deri te kimikatet e bëra nga mikrobet e njohura si toksina. Që trupi ynë të qëndrojë në formën e tij më të mirë të mundshme, ne kemi nevojë për një sistem imunitar të shëndetshëm.

Reklama

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, mikronutrientët janë vitamina dhe minerale që i nevojiten trupit në sasi minimale. Megjithatë ndikimi i tyre nuk mund të zvogëlohet. Ato janë kritike për shëndetin e trupit tonë dhe mungesa e ndonjë prej tyre mund të shkaktojë kushte të rënda, madje edhe kërcënuese për jetën.

Vitamina C: Kjo është thelbësore për të ndihmuar në parandalimin e infeksioneve ose për të shkurtuar kohëzgjatjen e tyre. Të gjithë e dinë që agrumet janë një domosdoshmëri, por kjo vitaminë mund të merret edhe nga perimet si spinaqi, lakra jeshile, specat zile dhe lakrat e Brukselit dhe frutat si luleshtrydhet dhe papaja.

Vitamina E: Ky antioksidant i fuqishëm është pjesë e gati 200 reaksioneve biokimike në trup. Gjithashtu ndihmon trupin të luftojë infeksionet. Vitamina mund të merret nga ushqimet bimore me yndyrë të lartë si bajamet, kikirikët, farat e lulediellit dhe lajthitë, si dhe nga vaji i lulediellit, lulediellit dhe sojës.

Tri shenja paralajmëruese të mungesës së vitaminës A në lëkurë
Lexo po ashtu Tri shenja paralajmëruese të mungesës së vitaminës A në lëkurë

Vitamina A: Kjo është thelbësore për të ndihmuar trupin të luftojë infeksionet, veçanërisht infeksionet e frymëmarrjes. Ky është një mikronutrient i tillë që trupi ynë nuk e prodhon vetë. Mos harroni të shtoni në dietën tuaj djathëra natyralë, produkte qumështi si kosi, vezë dhe peshk të yndyrshëm si salmoni, ton dhe açuge.

Vitamina D: Një studim i publikuar nga Shoqata Endokrine zbuloi se mbi 80 për qind e pacientëve me COVID-19 kishin mungesë të vitaminës D. Për të mbrojtur veten nga ftohja dhe gripi, përfshini në dietën tuaj peshk me vaj, si salmoni, sardelet, harengën dhe skumbri, si dhe mishin e kuq, mëlçinë dhe të verdhat e vezëve.

Vitaminat që ndihmojnë në shëndetin dhe funksionin nervave
Lexo po ashtu Vitaminat që ndihmojnë në shëndetin dhe funksionin nervave

Zinku: Një mungesë e këtij mikronutrienti mund të dobësojë sistemin imunitar duke dëmtuar formimin, aktivizimin dhe maturimin e limfociteve. Kjo është e disponueshme në zgjedhjet dietike si gocat e detit, gaforrja, karavidhe, viçi, qiqrat, shqemet dhe fasulet.

Folate: Ky mikronutrient është thelbësor për të ndihmuar trupin të formojë qeliza të shëndetshme të kuqe të gjakut. Këto janë gjithashtu të nevojshme për të zvogëluar rrezikun e defekteve të lindjes të quajtura defekte të tubit nervor. Ju mund ta konsumoni këtë nga, brokoli, lakrat e Brukselit, bizelet, qiqrat dhe fasulet, si dhe drithërat e mëngjesit të fortifikuara me acid folik.

Seleni: Ky antioksidant më pak i njohur është për t’u armatosur kundër baktereve, viruseve dhe madje edhe kancerit. Ndërsa arrat braziliane janë një nga burimet më të mira të selenit, ju mund ta merrni këtë edhe nga zgjedhjet dietike si ton, proshutë, gjeli i detit dhe gjizë. /KP/

Vitaminat dhe shtesat më të mira për të marrë gjatë vjeshtës dhe dimrit - të shkëlqyera kundër viruseve
Lexo po ashtu Vitaminat dhe shtesat më të mira për të marrë gjatë vjeshtës dhe dimrit - të shkëlqyera kundër viruseve

Në trend Shendetesi

Më shumë
Simptomat që mund t’ju ndihmojnë në zbulimin e hershëm të kancerit të pankreasit

Simptomat që mund t’ju ndihmojnë në zbulimin e hershëm të kancerit të pankreasit

Shëndetësi Lajme
Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Shëndetësi Lajme
Nëse e shihni këtë etiketë në një kuti ilaçesh, mos hipni në makinë: Ato përdoren për të paktën 10 sëmundje të zakonshme

Nëse e shihni këtë etiketë në një kuti ilaçesh, mos hipni në makinë: Ato përdoren për të paktën 10 sëmundje të zakonshme

Shëndetësi
Kanceri i pankreasit vështirë zbulohet, mjekët tregojnë simptomat e para për të cilat u ankuan pacientët

Kanceri i pankreasit vështirë zbulohet, mjekët tregojnë simptomat e para për të cilat u ankuan pacientët

Shëndetësi
Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Nutricion
Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Një detaj i panjohur është vënë re në trurin e njerëzve në çastet e vdekjes - fillon 30 sekonda pasi zemra ndalon!

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori