LAJMI I FUNDIT:

Si të përmirësoni sistemin tuaj imunitar

Si të përmirësoni sistemin tuaj imunitar

Një sistem i fortë imunitar është qëllimi i të gjithëve në këtë moment, me pandeminë prezentë.

Sezoni i gripit është afër dhe një valë e dytë e coronavirusit po vjen, kështu që është jashtëzakonisht e rëndësishme të mbroni dhe forconi sistemin tuaj imunitar. Ju nuk mund të ‘rritni’ sistemin tuaj imunitar, por mund ta mbështesni atë.

Kjo do të ndihmojë trupin tuaj të përgatisë dhe të luftojë kundër infeksionit, i cili është ideal në klimën aktuale.


Nutricionisti Rhiannon Lambert, shpjegoi: “Trupi i njeriut është kompleks me shumë reagime biokimike që ndodhin gjatë gjithë kohës, duke punuar shumë për të na mbrojtur dhe mbështetur sistemin tonë imunitar”, shkruan Express.

“Megjithëse nuk mund ta ‘rritni’ sistemin tuaj imunitar dhe as nuk duhet të dëshironi (kjo në të vërtetë mund të na shkaktojë më shumë dëm) ju mund të kërkoni të mbështesni imunitetin tuaj me një mënyrë jetese të shëndetshme”, shton ajo.

Si të përmirësoni sistemin tuaj imunitar

Mbushni pjatën tuaj me ushqime të shëndetshme

Ndryshimi i dietës tuaj është një mënyrë e sigurt për të mbështetur sistemin tuaj imunitar. Një sondazh nga Vita Coco zbuloi se 50 për qind e Britanikëve janë të shqetësuar se nuk po marrin mjaftueshëm vitamina dhe lëndë ushqyese, kjo mund të ndikojë në sistemin e tyre imunitar.

Rhiannon këshillon: “Sistemi ynë imunitar është kaq i larmishëm dhe ushqyerja luan një rol të rëndësishëm, së bashku me shumë faktorë të tjerë si psikologjia dhe mënyra e të menduarit”.

“Një ushqyerje e ekuilibruar mirë që përfshin të gjitha grupet e ushqimit me një përqendrim në përfshirjen e drithërave dhe pjesëve të mira të ushqimeve me bazë bimore është e rëndësishme për një dietë të shëndetshme”, tha ajo.

Merrni dozën tuaj ditore të Vitaminës C

Ka mjaft prova që vitaminat mbështesin sistemin imunitar.

Rhiannon sugjeron marrjen e suplementeve të mëposhtme ose ngrënien e ushqimeve që janë plot me to: Vitamina A, C, D dhe E, vitamina B6 dhe B12, beta karotinë, hekur, selen, konizma Q10 dhe zink”.

Sidoqoftë, vitamina C është më e rëndësishmja nga të gjitha për imunitetin.

Ajo tha: “Kur jemi të sëmurë, trupi ynë përdor më shumë vitaminë C, kështu që vitamina C është e rëndësishme dhe mund të ndihmojë për të zvogëluar kohën që ju duhet për shërim. Shumë njerëz mund të mos jenë të vetëdijshëm se një mungesë e Vitaminës C mund të mos shfaqet për 4-6 muaj dhe kjo mund të rezultojë në lodhje, dobësi, dhembje të nyjave dhe muskujve”.

Jepni përparësi gjumit tuaj

Të gjithë e dimë që gjumi është thelbësor për funksionimin e duhur të trupit tonë, por a e dini se mungesa e tij dëmton sistemin tuaj imunitar?

Rhiannon tha: “Që nga pandemia COVID-19, mungesa e gjumit dhe stresi i shtuar është bërë më e zakonshme në të gjithë popullsinë”.

“Stresi mund të jetë për shkak të një mori faktorësh, por përqendrimi në cilësinë e gjumit tuaj dhe dietën tuaj mund të ndihmojnë në stresin dhe nga ana tjetër mund të mbështesin imunitetin tuaj”.

Për të fjetur më shpejt, Rihannon rekomandon që të mos dremitni gjatë ditës, të mbani dhomën tuaj të freskët gjatë netëve të ngrohta dhe të shmangni ngrënien e vakteve të mëdha ose sheqerit afër gjumit.

Zbutni stresin me një regjim të mirë ushtrimesh

Ushtrimet ju bëjnë të fortë dhe të shëndetshëm, gjithashtu mbështesin sistemin tuaj imunitar duke mposhtur stresin.

Rihannon tha: “Stresi mund të jetë si pasojë e një numri të madh faktorësh dhe shumë njerëz zgjedhin të përdorin stërvitjen si një mënyrë për të ndihmuar në menaxhimin ose zbutjen e ndjenjave të stresit”.

“Ushtrimet gjithashtu kanë përfitime në shëndetin tuaj fizik dhe mendor, që nga ana tjetër mund të ndihmojë me një sistem të shëndetshëm imunitar”, përfundon ajo. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori