LAJMI I FUNDIT:

Tri fruta që mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe të ndihmojnë në parandalimin e viruseve

Tri fruta që mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe të ndihmojnë në parandalimin e viruseve

Instinkti ynë i parë kur moti i ftohtë na bën të kollitemi, teshtimë dhe të ndihemi të mbingarkuar është të kërkojmë ilaçe pa recetë.

Reklama

Ndërsa kjo mund të sigurojë një lehtësim, rregullimet e thjeshta të dietës mund të ndihmojnë gjithashtu të siguroheni që trupi juaj të jetë gati për të luftuar viruset dhe infeksionet.

Për fat të mirë, frutat e sezonit si mollët, dardhat dhe boronicat, mund të ndihmojnë në rritjen e sistemit tuaj imunitar këtë vjeshtë dhe dimër.

Konsulentja e Premier Protein Nutrition, Carissa Galloway, thotë se këto fruta jo vetëm që janë të shkëlqyera në plotësimin e dëshirave sezonale, ato gjithashtu mbështesin një sistem të shëndetshëm imunitar, sepse janë të mbushura me vitamina, minerale dhe fitokemikale.

Mollët

Galloway vëren se mollët përmbajnë pektinë, i cili është një prebiotik që ushqen bakteret e mira në zorrë. Ajo thotë se i jep përparësi shëndetit të zorrëve pasi mund të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin tonë imunitar duke reduktuar inflamacionin dhe duke mbajtur nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak.

Dardha

Dardha është e pasur me vitaminë A, e cila së bashku me vitaminën C, mund të ndihmojë trupin tonë të stimulojë prodhimin e qelizave të bardha të gjakut. Galloway thekson se qelizat e bardha të gjakut janë çelësi për ruajtjen e një sistemi imunitar të shëndetshëm dhe të fortë, sepse ato luftojnë çdo bakter dhe virus që shkakton sëmundje në qarkullimin tuaj të gjakut. Gjithashtu, ajo shton se lëkura e dardhës përmban komponime fitokimike si polifenolet, flavonoidet dhe terpenoidet që largojnë radikalet e lira që mund të dobësojnë sistemin tuaj imunitar. Plus, dardhat janë plot me fibra dhe prebiotikë të ngjashëm me mollët, të cilat ndihmojnë në mbështetjen e tretjes së mirë dhe shëndetin e zorrëve.

Boronica

Boronicat e kuqe janë të mbushura me polifenole dhe komponime bimore bioaktive që hulumtimet kanë treguar se mund të ulin inflamacionin, përmirësojnë tretjen dhe përmirësojnë shëndetin e zemrës. Lëkura e boronicës së kuqe përmban antioksidantin kuercetin që redukton inflamacionin. Ajo sugjeron të shijoni boronicat e kuqe të freskëta ose të thata për të marrë këto përfitime shëndetësore që rrisin imunitetin.

Galloway thekson se lëngu i boronicës së kuqe është i pasur me vitaminë C, e cila e mban sistemin tuaj imunitar të funksionojë pa probleme. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Shëndetësi
Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Shëndetësi
Nuk duhet ta injoroni tharjen e gojës, mund të jetë shenjë e sëmundjeve serioze

Nuk duhet ta injoroni tharjen e gojës, mund të jetë shenjë e sëmundjeve serioze

Shëndetësi
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Gurët në idhcë

Gurët në idhcë

Shëndetësi
Kalo në kategori