Përqafimi me një mace ose qen gjatë natës mund të përmirësojë vërtet gjumin tuaj, sugjeron një sondazh.

Sondazhi britanik OnePoll pyeti dy mijë pronarë të kafshëve shtëpiake amerikane dhe zbuloi se shtatë në dhjetë persona që ndanin një shtrat me kafshën e tyre të preferuar e kishin si ndihmesë për të fjetur natën.

Gjysma madje thanë se të qenit pranë maces ose qenit e tyre uli stresin dhe ankthin e tyre.

Studimet e mëparshme sugjerojnë se ndarja e një shtrati me kafshët shtëpiake i bën njerëzit të ndihen më rehat dhe të sigurt në shtrat. Mund të përmirësojë gjithashtu shëndetin e tyre mendor. Mjekët këshillojnë shtatë deri në nëntë orë gjumë çdo natë, por vlerësimet sugjerojnë se një e treta e amerikanëve nuk po arrijnë të bëjnë kaq shumë.

Pozicioni më i mirë i gjumit për të luftuar hipertensionin Pozicioni më i mirë i gjumit për të luftuar hipertensionin

Kjo i lë ata në rrezik të kushteve kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, obezitetin dhe depresionin, thotë Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Anketa zbuloi gjithashtu se gjysma e pronarëve të kafshëve shtëpiake e kishin më të lehtë të qetësoheshin natën kur qeni ose macja e tyre ishte pranë tyre.

Dhe gjithsej 58 për qind e të anketuarve në marrëdhënie preferuan të kalonin natën me kafshën e tyre sesa me partnerin e tyre. Por nuk ishte gjithçka e thjeshtë, me pronarët që thanë se gjumi i tyre ishte ndërprerë nga një kafshë shtëpiake mesatarisht dy netë në javë.

Tri mënyra për të përmirësuar shëndetin e veshkave te qeni ose macja juaj Tri mënyra për të përmirësuar shëndetin e veshkave te qeni ose macja juaj

Gjashtë në dhjetë fajësuan gjithashtu kafshët e tyre shtëpiake se i bënë të ndihen të mbinxehur në shtrat. Një numër në rritje studimesh kanë sugjeruar se gjumi me një kafshë shtëpiake mund të ndihmojë në gjumin e dikujt.

Një studim i botuar vitin e kaluar gjurmoi modelet e gjumit te fëmijët e moshës 13 deri në 17 vjeç për dy javë, me një të tretën e tyre duke fjetur me një kafshë shtëpiake.

Të kesh një qen në shtëpi ka shumë përfitime për fëmijët në spektrin e autizmit Të kesh një qen në shtëpi ka shumë përfitime për fëmijët në spektrin e autizmit

Studiuesit në Klinikën Mayo, në Rochester, Minesota, arritën në përfundimin: “Njerëzit e shpeshtë që flinin së bashku treguan profile të ngjashme të gjumit me ata që nuk flinin kurrë me kafshët shtëpiake. E gjithë kjo sugjeron që të kesh kafshë shtëpiake në shtrat ose dhomë gjumi nuk është domosdoshmërisht e keqe”.

“Mund të ketë një rehati të konsiderueshme psikologjike kur keni kafshën tuaj afër, gjë që mund të ndihmojë në fillimin dhe ruajtjen e gjumit”. Një studim tjetër midis 900 grave amerikane i kryer në vitin 2018 zbuloi se gjumi me një kafshë shtëpiake mund t’i ndihmojë ato të ndihen më rehat dhe të sigurta në shtrat.

Ekspertët zbuluan se qentë ishin të lidhur me një nivel më të ulët të shqetësimit të gjumit të perceptuar dhe ndjenja më të forta rehati dhe sigurie në përgjithësi sesa partnerët njerëzorë. /Telegrafi/