LAJMI I FUNDIT:

Shpërthimi i vullkanit në Indonezi ndez alarmin për cunami – mbi 11 mijë njerëzve u kërkohet të largohen nga vendi

Shpërthimi i vullkanit në Indonezi ndez alarmin për cunami – mbi 11 mijë njerëzve u kërkohet të largohen nga vendi

Mijëra njerëzve u është thënë të largohen nga shtëpitë e tyre pasi një vullkan indonezian shpërtheu duke bërë që hiri i tij të shpërndahet edhe në zonat e banuara.

Ruang, vullkan ky 725 metra në veri të ishullit Sulawesi, ka shpërthyer të paktën pesë herë në 24 orë, sipas Qendrës së Indonezisë për Vullkane dhe Fatkeqësi Gjeologjike.


Autoritetet janë të shqetësuara se një pjesë e tij mund të shembet në det dhe të shkaktojë cunam.

Andaj njerëzve u është kërkuar të qëndrojnë të paktën 6 kilometra larg, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

Bëhet e ditur se edhe aeroporti Sam Ratulangi në Mando është mbyllur, ndërsa mbi 11 mijë njerëz janë urdhëruar të largohen nga zona. Ata do të dërgohen në qytetin më të afërt i cili është gjashtë orë me anije.

Ndryshe, Indonezia si arkipelag me 270 milionë banorë, ka 120 vullkane aktive.

Në vitin 2018, shpërthimi i vullkanit Anak Krakatu shkaktoi një cunami të madh dhe la të vdekur 430 njerëz. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Historia e

Historia e "semaforit me tri ngjyra" dhe a do të na duhet një ngjyrë e katërt, e re?

Botë
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Botë
Kalo në kategori