LAJMI I FUNDIT:

Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Në orët e para të mëngjesit, të paktën tre raketa u hodhën në drejtim të ndërtesës së ambasadës amerikane në Bagdad, duke goditur kështu zonën ku ndodhen ndërtesat qeveritare dhe diplomatike të Irakut.

Një zyrtar ushtarak amerikan tha se alarmet e rrezikut janë dhënë, ndoshta për shkak të forcës së goditjes dhe konfirmoi se raketat ranë pranë ambasadës amerikane dhe bazës Union III, ku janë vendosur trupat e koalicionit ndërkombëtar anti-ekstremist.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse sistemet e mbrojtjes ajrore të ambasadës ishin aktivizuar apo nëse kishte dëme, raporton reuters.

Ndërkohë, forcat amerikane në bazat ushtarake në Irak dhe Siri janë përballur me më shumë se 70 sulme që nga mesi i muajit tetor që janë marrë përsipër nga organizata ombrellë e grupeve të armatosura myslimane shiite irakiane.

Deri më tani asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për ndonjë sulm ndaj ambasadës amerikane të premten, i cili ndodhi rreth orës katër të mëngjesit të sotëm.

Në rrjetet sociale janë shfaqur video të shpërthimeve dhe sirenave, ndërsa përdoruesit kanë shkruar se janë dëgjuar të paktën 10, 12 të tilla. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Kalo në kategori