LAJMI I FUNDIT:

Shpenzimi i vetëm 10 minutave me qenin terapeutik mund të lehtësojë dhimbjen te pacientët në spital, zbulon studim

Shpenzimi i vetëm 10 minutave me qenin terapeutik mund të lehtësojë dhimbjen te pacientët në spital, zbulon studim

Një studim sugjeron se shpenzimi i vetëm 10 minutave me qentë e terapisë të trajnuar posaçërisht mund të lehtësojë dhimbjen dhe ankthin te pacientët A&E. 

Reklama

Pacientët e pranuar në departamentet e urgjencës panë që nivelet e tyre të dhimbjes të bien deri në 43 për qind pasi ndërvepruan me një spaniel (qen i një race me një shtresë të gjatë të mëndafshtë dhe veshë të varur) të quajtur Murphy. Vullnetarët raportuan gjithashtu një ulje deri në 48 për qind në ndjenjat e ankthit.

Në varësi të lëvizshmërisë dhe gjendjes së tyre, pacientët mund të përkëdhelin Murphyn ose ta bëjnë atë të shtrihet pranë tyre si një burim rehatie dhe shoqërimi.

Duke publikuar gjetjet e tyre në revistën Plos One, studiuesit kanadezë thanë se nuk gjetën reduktime të ngjashme në pacientët e grupit të kontrollit. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se edhe ndërveprimet e vogla me qentë mund të bëjnë që truri të prodhojë oksitocinë, një hormon që shpesh quhet “kimikali i përqafimit”.

Mbi një e katërta e pronarëve të maceve dhe qenve nuk e dinë që kafshët e tyre shtëpiake mund të zhvillojnë demencë
Lexo po ashtu Mbi një e katërta e pronarëve të maceve dhe qenve nuk e dinë që kafshët e tyre shtëpiake mund të zhvillojnë demencë

Ndërsa efektet terapeutike të kafshëve të trajnuara posaçërisht në mjedise shëndetësore janë përcaktuar më parë, eksperimentet e mëparshme shpesh nuk arritën të siguronin kontrolle për të matur ndikimin. Për të matur këtë efekt, studiuesit në Universitetin e Saskatchewan organizuan një provë me pothuajse 200 pacientë të cilët u pranuan në departamentin e urgjencës të Spitalit Universitar Mbretëror.

Pacientëve iu kërkua të vlerësonin dhimbjen, depresionin dhe ankthin e tyre nga 10 minuta dy herë, me një hendek prej 30 minutash midis vlerësimeve. Rreth gjysma e pacientëve patën një vizitë nga një qen terapeutik i quajtur Murphy për 10 minuta në mes të vlerësimeve.

Qentë mund të jenë në gjendje të jetojnë më gjatë me ndihmën e këtij ilaçi
Lexo po ashtu Qentë mund të jenë në gjendje të jetojnë më gjatë me ndihmën e këtij ilaçi

Dr Colleen Dell, një ekspert në shëndetin dhe mirëqenien dhe autori kryesor i studimit, tha se gjetjet demonstruan vlerën e mundshme në qentë e terapisë për pacientët e departamentit të urgjencës.

“Ndryshime të rëndësishme klinikisht në dhimbje, si dhe ndryshime të rëndësishme në ankth, depresion dhe mirëqenie u vunë re në ndërhyrjen e qenit të terapisë në krahasim me kontrollin”, tha ajo.

Ky aktivitet me qenin tuaj çdo ditë ndihmon në lehtësimin e stresit
Lexo po ashtu Ky aktivitet me qenin tuaj çdo ditë ndihmon në lehtësimin e stresit

Qentë terapeutik përdoren herë pas here në NHS për të ndihmuar pacientët, gjendja e të cilëve nënkupton që ata duhet të qëndrojnë në spital për një kohë të gjatë, si për shembull në mjediset e pediatrisë ose të kujdesit paliativ.  Për më tepër, ndërhyrjet me ndihmën e kafshëve përdoren si pjesë e trajtimit aktual për problemet e shëndetit mendor si depresioni. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Shëndetësi
Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Shëndetësi
Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Shëndetësi
Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Studimi i ri: Sa më të fortë të jenë muskujt e këmbëve, aq më pak rrezik me zemrën

Shëndetësi Lajme
Cilat vitamina dhe minerale nuk duhet marrë bashkë dhe cilat duhet të merren

Cilat vitamina dhe minerale nuk duhet marrë bashkë dhe cilat duhet të merren

Shëndetësi
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Kalo në kategori